Katowice: NFZ wypowiada kontrakt dla EuroMedic

Autor: Luiza Jakubiak/Rynek Zdrowia • • 30 września 2013 17:03

Śląski OW NFZ w Katowicach wypowiedział szpitalowi EuroMedic Medical Center w Katowicach umowę (z zachowaniem okresu wypowiedzenia) w wybranych zakresach hospitalizacji na oddziałach: kardiologii, chirurgii ogólnej, chirurgii naczyniowej, kardiochirurgii oraz ortopedii i traumatologii narządów ruchu.

Katowice: NFZ wypowiada kontrakt dla EuroMedic
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Ponieważ umowa zawiera trzymiesięczny okres wypowiedzenia, do 31 grudnia 2013 roku NFZ ma czas na rozwiązanie sprawy oczekujących na świadczenia pacjentów - zapewnia Małgorzata Doros z biura prasowego Funduszu w Katowicach.

To może nie być jeszcze koniec kłopotów spółki. Prokuratura Rejonowa Zachód Katowice prowadzi postępowanie w sprawie nieprawidłowości w szpitalu.

- Z uwagi na dobro śledztwa nie możemy jeszcze nic mówić o przedmiocie dochodzenia. Mogę tylko potwierdzić, że prowadzone jest takie postępowanie. Toczy się w sprawie i nikomu nie przedstawiono żadnego zarzutu - mówi Krzysztof Motyl, zastępca prokuratora rejonowego.

EuroMedic Medical Center oraz NZOZ EuroMedic Kliniki Specjalistyczne znalazły się w ubiegłym roku w kręgu zainteresowania CBA, kiedy okazało się, że zawarte przez oba podmioty kontrakty z NFZ są wielokrotnie wyższe niż w innych szpitalach.

Agenci CBA prowadzili kontrole w dwóch katowickich szpitalach.

- W obu przypadkach sprawdzane były procedury ubiegania się o umowy dotyczące udzielenia świadczeń opieki zdrowotnej na rok 2012 i na lata następne. Weryfikowano także procedury realizacji świadczeń w wybranych rodzajach i zakresach - wyjaśnia Jacek Dobrzański, rzecznik CBA.

W grudniu ub. r. Biuro zakończyło kontrolę i w związku z podejrzeniem wystąpienia nieprawidłowości w zakresie kontraktowania, skierowało do Prokuratury Okręgowej w Katowicach zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 297 par. 1 kodeksu karnego.

Prowadząca tracące kontrakt placówki Spółka EuroMedic nie kryje zaskoczenia decyzją oddziału NFZ o wypowiedzeniu szpitalowi umowy.

- Jesteśmy zaskoczeni, a nawet całkowicie zdumieni decyzją śląskiego oddziału NFZ, którą otrzymaliśmy poprzez kuriera w piątek (27 września - przyp. red.) o godzinie 15:40. Dokument nie zawierał żadnego uzasadnienia, ani nawet potencjalnych przyczyn wypowiedzenia części kontraktu - przekazał nam Michał Raszka z działu komunikacji i strategii medialnych spółki EuroMedic.

Dodał: - Nie znamy przyczyn, ani powodów dokonanego wypowiedzenia. Do tej chwili NFZ nie przekazał nam uzasadnienia decyzji. NFZ przez cały okres współpracy, tj. od stycznia 2012 roku nie zgłaszał nam żadnych merytorycznych zastrzeżeń dotyczących realizacji kontraktu.

Jak stwierdził Raszka, od początku zawarcia kontraktu przeprowadzono w szpitalu 15 kontroli, które trwały łącznie 230 dni, co nie wpłynęło jednak na jakość realizacji świadczeń dla pacjentów.

- Wynik przeprowadzonych kontroli był pozytywny, więc nie stanowi dla NFZ żadnej podstawy prawnej do rozwiązania kontraktu. Od dłuższego czasu wokół szpitala próbuje się stworzyć atmosferę rzekomych nieprawidłowości. Władze szpitala otrzymują anonimowe sms-y z pogróżkami - mówił Michał Raszka.

Na nieprawidłowości przy zawieraniu kontraktów dla przychodni i szpitali zwracała już wcześniej uwagę Najwyższa Izba Kontroli. Po kontroli centrali NFZ w katowickim oddziale posadę stracił dyrektor śląskiego NFZ Zygmunt Klosa, a dyscyplinarne zwolnienie otrzymał Aleksander Brzęska, naczelnik wydziału świadczeń opieki zdrowotnej, a jednocześnie szef komisji konkursowej odpowiedzialnej za przyznawanie przez NFZ kontraktów na świadczenia zdrowotne.

Czytaj też. Katowice: prasa o roli taty w kontraktowaniu

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze