Katowice: MZ upomniało dyrektora

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 15 sierpnia 2010 11:32

Ministerstwo Zdrowia upomniało dyrektora Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach za to, że złamał przepisy regulujące zasady szkolenia lekarzy.

W liście do dyr. Dariusza Jorga wyraziło oczekiwanie, że w przyszłości powstrzyma się on od podejmowania podobnych działań.

List, którego fragmenty ujawnia Gazeta Wyborcza, był reakcją na wyjaśnienia dyrektora złożone w resorcie, w których stwierdził, że ma prawo do samodzielnego podejmowania decyzji kadrowych.

Poszło o zwolnienie z pracy jednej z rezydentek. Nie zgodziła się ona na pełnienie dyżurów w ramach kontraktu (dotychczas lekarze pełnili je w ramach umów o pracę), za co została zwolniona bez podania przyczyn.

Ponieważ umowa o pracę z rezydentem ma szczególny charakter (budżetu państwa płaci za wykształcenia specjalisty), rezydenta nie można zwolnić, o ile nie ma przeszkód, by kontynuował specjalizację. Tak orzekł sąd pracy, do którego odwołała się lekarka. W czerwcu przyznał jej ponad 9 tys. zł odszkodowania i obciążył szpital kosztami procesowymi.

Po wyroku Departament Nauki i Szkolnictwa Wyższego MZ ostro skrytykował Jorga za to, że nie podał oficjalnych przyczyn zwolnienia lekarki, co „może wskazywać na ich brak, a takie dyskrecjonalne działanie jest niedopuszczalne”.

Sama lekarka nie wróci do Szpitala Klinicznego w Katowicach. Znalazła miejsce do specjalizacji w innym szpitalu w województwie śląskim.

Więcej: www.gazeta.pl   

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum