PAP/Rynek Zdrowia | 08-12-2020 08:28

Katoliccy lekarze piszą do prezydenta i premiera w sprawie aborcji

Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich skierowało list otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o wycofanie się z inicjatywy prawnego dopuszczenia aborcji w przypadkach letalnych wad płodu. Lekarze zwrócili się także do premiera Mateusza Morawieckiego o pilne opublikowanie wyroku TK.

Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich w opublikowanym we wtorek (8 grudnia) liście do Andrzeja Dudy podkreśliło, że prezydencka propozycja godzi w istotę orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem lekarzy określenie "wada letalna" jest nieprecyzyjne i krytykowane, ponieważ stygmatyzuje dziecko i nie oddaje stanu faktycznego.

"Dzieci rodzące się z tymi wadami przeżywają czasem kilka i więcej lat. Zdarzają się też błędy diagnostyki prenatalnej. Coraz częściej potrafimy leczyć chore dzieci przed urodzeniem i po porodzie" - wskazano w liście.

Jak dodano, projekt prezydenta, "podobnie jak dotychczasowa ustawa dopuszczająca aborcje eugeniczne, daje przekaz, że osoby najbardziej bezbronne i najbardziej chore można zabić przed ich naturalną śmiercią". Lekarze podkreślili, że propozycja godzi również w etos lekarza, który "ma służyć życiu każdego pacjenta, a także w morale środowiska medycznego, nadszarpnięte przez dotychczas obowiązującą ustawę".

Lekarze oczekują "wsparcia ze strony państwa dla tych ciężko chorych dzieci oraz dla ich matek i rodzin". 

Z kolei w liście do premiera lekarze zaapelowali o pilne opublikowanie wyroku TK. "Jako lekarze domagamy się, by polskie prawo skutecznie i konsekwentnie chroniło życie każdego człowieka, od jego początku do naturalnej śmierci, bez względu na stan jego zdrowia i użyteczność dla społeczeństwa. Życie każdego człowieka stanowi wartość bezcenną. Dyskryminacja ze względu na chorobę, nawet śmiertelną, jest niedopuszczalna" - podkreślono. "Każdy dzień zwłoki skutkuje uśmiercaniem najbardziej bezbronnych i najsłabszych z nas" - dodano.

Pod listem podpisali się członkowie zarządu Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich: dr n. med. Elżbieta Kortyczko, prof. Bogdan Chazan i prof. Alina Midro a także ponad 100 innych lekarzy.

22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Przepis straci moc wraz z publikacją wyroku w Dzienniku Ustaw, co dotąd jednak nie nastąpiło. Orzeczenie TK wywołało falę protestów w całym kraju.

Rozwiązaniem mającym wyjść naprzeciw protestującym przeciwko zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego na skutek wyroku TK ma być propozycja prezydenta. Andrzej Duda skierował do Sejmu swój projekt zmian w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Zgodnie z nim wprowadzona ma zostać przesłanka umożliwiająca przerwanie ciąży w przypadku tzw. wad letalnych płodu. Projekt został skierowany do I czytania w komisjach.(PAP)

PAP - Karolina Kropiwiec