Katoliccy lekarze bronią koleżanki i jej światopoglądu

Autor: MS,Gość/Rynek Zdrowia • • 07 czerwca 2017 14:29

Oddział Mazowiecki Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich (KSLP) broni lekarki, która poparła  lekarzy z warszawskiej przychodni odmawiających wypisywania tabletek antykoncepcyjnych. Lekarka jest osobą zespołem Turnera, będącym wskazaniem do aborcji.

Przypomnijmy, na stronie Babka Medica, kliniki ginekologiczno-położniczej w Warszawie, pojawił się wpis sugerujący pacjentkom chcącym otrzymać receptę na środki antykoncepcyjne, by informowały o tym już w trakcie zapisów.

Kilku ginekologów ze względu na klauzulę sumienia nie przepisuje pigułek, więc komunikat miał oszczędzić nieporozumień. Taka decyzja nie spodobała się jednak pacjentkom i wywołała liczne głosy niezadowolenia.

Lekarka Malina Świć, która choruje na zespół Turnera, wyraziła swoje poparcie dla lekarzy sprzeciwiających się stosowaniu antykoncepcji przez pacjentki.

W ocenie lekarze z KSLP, postawa doktor Świć, jest "budującym przykładem realizowania Przysięgi Hipokratesa w praktyce: strzec godności stanu lekarskiego i niczym jej nie splamić, a do kolegów lekarzy odnosić się z należną im życzliwością, nie podważając zaufania do nich".

"Trudno uwierzyć,  że doktor M. Świć nie otrzymała wsparcia od przełożonych i kolegów lekarzy z IP CZD - ośrodka medycznego, w którym specjalizuje się z genetyki"  - napisali w liście opublikowanym na stronie portalu Gość.

Autorzy listu apelują również, o uznanie, że zespół Turnera, na który cierpi doktor Świć, nie spełnia określonych w Ustawie  kryteriów prawnie dopuszczalnej aborcji. Malina Świć mimo rozpoznanego u niej w 14 r.ż. zespołu Turnera ukończyła Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i jest w trakcie robienia specjalizacji z genetyki.

Obecnie choroba ta - jak stwierdza KSLP - pomimo, że nie wiąże się z upośledzeniem umysłowym uprawnia do przerwania ciąży.

Zespół Turnera dotyczy dziewczynek, u których brak jednego z chromosomów płci X. Osoby z tą wadą genetyczną są średnio o 22 cm niższe niż inne kobiety, krępej budowy ciała, cierpią na wrodzoną dysgenezję gonad powodującą w większości przypadków bezpłodność.

U około 23-40 proc. chorych z zespołem Turnera występują wrodzone wady serca,  25-43 proc. - wrodzone anomalie nerek. Osoby z zespołem Turnera częściej też zapadają na cukrzycę, choroby tarczycy, układu pokarmowego, osteoporozę, otyłość i mają większą skłonność do zapadania na nowotwory złośliwe gonad oraz  raka jelita grubego. 95 proc. chorych ma jednak prawidłowy poziom rozwoju intelektualnego.

Eksperci podkreślają, że 99 proc. płodów z zespołem Turnera ulega spontanicznemu poronieniu. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum