Kara dla apteki za brak widocznych cen na półkach

Autor: oprac. SzB • Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, Rynek Zdrowia24 sierpnia 2022 13:30

4 tys. zł kary otrzymała spółka, będąca właścicielem apteki, za brak widocznych cen na półkach. To - jak stwierdziła PIH - naruszenie ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług.

Kara dla apteki za brak widocznych cen na półkach
Apteka otrzymała karę pieniężną. Powodem brak widocznych cen na półkach. Fot. Shutterstock
  • Jest kara dla apteki, która naruszyła ustawę o informowaniu o cenach towarów i usług" - informuje Dziennik Gazeta Prawna
  • Podczas kontroli Państwowa Inspekcja Handlowa stwierdziła, że oznaczenia ceny nie było na ponad 300 partiach towarów
  • Właściciel apteki tłumaczył, że zaistniała sytuacja wynikała z niedopatrzenia pracowników oraz braków kadrowych

Apteka z karą. Powodem brak widocznych cen na półkach

Państwowa Inspekcja Handlowa nałożyła karę 4 tys. zł na spółkę będącą właścicielem apteki. Powodem było "naruszenie ustawy o informowaniu o cenach towarów i usług". 

Podczas kontroli stwierdzono, że oznaczenia ceny nie było na ponad 300 partiach towarów, m.in. kosmetykach czy suplementach diety, znajdujących się w ofercie apteki, z czego 270 nie miało w ogóle oznaczenia cen jednostkowych. 

Przypomnijmy, że art. 4 wspomnianej wyżej ustawy nakazuje przedsiębiorcy, aby uwidaczniać cenę i cenę jednostkową towaru (usługi) "w sposób jednoznaczny, niebudzący wątpliwości oraz umożliwiający porównanie cen".

Za niewykonanie tego obowiązku, Wojewódzki inspektor Inspekcji Handlowej może nałożyć karę pieniężną w wysokości nawet do 20 tys. zł. 

Niedopatrzenia i braki kadrowe - tak tłumaczył się właściciel

Właściciel apteki tłumaczył, że zaistniała sytuacja z brakiem oznaczenia cen produktów wynikała z niedopatrzenia pracowników oraz braków kadrowych. 

- Firma prowadząca aptekę odwołała się od tej decyzji do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ale ten ją utrzymał. Sprawa trafiła więc do sądu administracyjnego, gdzie spółka przegrała. Stołeczny WSA oraz NSA oddaliły skargę na decyzję prezesa UOKiK oraz skargę kasacyjną - czytamy w artykule na łamach "Dziennika Gazety Prawnej".

Naczelny Sąd Administracyjny nie zgodził się też z właścicielem apteki odnośnie faktu, że kara nałożona była zbyt wygórowana. Argumentowano to w ten sposób, że nie było to "pojedyncze uchybienie".

- Właściwie żaden z oferowanych w aptece produktów niebędących lekami i produktami ściśle medycznymi nie był zaopatrzony w informację o cenie jednostkowej. Skala uchybień była znacząca, trudno więc mówić o rażącym wygórowaniu kary, gdy górne zagrożenie jest pięciokrotnie wyższe - kontynuuje "DGP".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum