Kanada: trwa dyskusja o prawie do wspomaganego samobójstwa

Autor: Anna Lach, PAP/Rynek Zdrowia • • 28 września 2013 11:53

Słynny kanadyjski mikrobiolog Donald Low, ekspert w czasie epidemii SARS w 2003 r., nagrał tuż przed śmiercią wypowiedź, która sprawiła, że w Kanadzie, wbrew woli rządu, powróciła debata na temat wspomaganego samobójstwa. Jest ono w tym kraju nielegalne.

Kanada: trwa dyskusja o prawie do wspomaganego samobójstwa
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Low, chory na nowotwór mózgu, zmarł w połowie września. Tydzień przed śmiercią nagrał wypowiedź, która od wtorku jest dostępna na YouTube. Mówi w niej, że nie obawia się nadchodzącej śmierci, ale tego, w jaki sposób ona nastąpi. Low był zwolennikiem wprowadzenia przepisów o prawie do eutanazji.

Konserwatywny rząd federalny poinformował, że nie ma zamiaru powracać do dyskusji w sprawie wspomaganego samobójstwa. Jednak, jak można usłyszeć w kanadyjskich mediach, dyskusja i tak się zaczęła. Z jednej strony są głosy przeciwników, jak Euthanasia Prevention Coalition (Koalicja na rzecz ochrony przed eutanazją), twierdzących, że w Kanadzie należy doprowadzić do poprawy dzialania opieki paliatywnej. Z drugiej strony zwolennicy prawa do godnej śmierci cytują poruszające przypadki osób, których instrukcje na wypadek poważnej choroby nie są respektowane przez lekarzy.

Rządy poszczególnych prowincji mają jednak inne zdanie niż rząd federalny. Minister zdrowia prowincji Ontario Deb Matthews podkreśliła w czwartek, że już najwyższy czas, by poruszyć tabu wspomaganego samobójstwa, chociaż decyzja należy do rządu federalnego.

Konserwatywny deputowany do federalnego parlamentu, sparaliżowany po wypadku samochodowym Steven Fletcher, powiedział dziennikarzom, że jego zdaniem osoby w terminalnym stadium choroby powinny mieć prawo do pomocy w zakończeniu życia. Dodał, że mimo zakazu i tak do takich przypadków dochodzi w Kanadzie codziennie.

Z kolei rząd Quebecu przedstawił w czerwcu br., po kilku latach prac specjalnej komisji parlamentarnej, projekt regulacji "prawa do śmierci". Konsultacje na ten temat zaczną się w najbliższych tygodniach. Rząd Quebecu twierdzi, że prowincje mają prawo zajmować się kwestią wspomaganego samobójstwa na tej podstawie, iż ochrona zdrowia leży w gestii prowincji, a nie rządu federalnego. Quebecki projekt daje pacjentowi w terminalnym stadium prawo do żądania podania mu śmiertelnej dawki leków. Przedtem jednak pacjenta musiałaby zbadać komisja lekarzy i pracowników ochrony zdrowia, by uzyskać pewność, że dana osoba jest w stanie pozwalającym na świadome podjęcie decyzji. Przy tym chory miałby gwarancje prawa zmiany decyzji. Natomiast lekarze mogliby skorzystać z klauzuli sumienia.

W Kanadzie medyczna pomoc w popełnieniu samobójstwa jest nielegalna na mocy wyroku Sądu Najwyższego w 1993 r. (to tzw. Sue Rodriguez ruling). W 2010 r. parlament utrzymał zakaz.


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum