Kanada: przeciwni medycynie rodzice usłyszeli wyrok

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 lipca 2016 12:34

Kanadyjscy rodzice, których syn zmarł na zapalenie opon mózgowych muszą opublikować wyrok na Facebooku. Skazani leczyli syna za pomocą medycyny alternatywnej.

Kanada: przeciwni medycynie rodzice usłyszeli wyrok. Fot. Archiwum

Davida i Collet Stephan, rodziców z Lethbridge w Albercie, uznano za winnych niedostatecznej opieki nad 19-miesięcznym Ezekielem, zmarłym w 2012 r. z powodu zapalenia opon mózgowych.

Prokurator chciała dla nich więzienia od 3 lat do 4,5 roku. Sędzia najwyraźniej wziął pod uwagę, że para ma jeszcze trójkę dzieci. Orzekł karę więzienia 4 miesięcy dla ojca i 3 miesięcy aresztu domowego dla matki. Zobowiązał także rodziców do wizyt lekarskich z pozostałymi dziećmi oraz zarządził publikację treści wyroku na stronie na Facebooku prowadzonej przez skazane małżeństwo. Jak podkreślają kanadyjscy prawnicy cytowani w mediach, ta sprawa nie ma precedensu.

- To jasny znak, że sądy zaczynają reagować na rosnące znaczenie mediów społecznościowych i na metody używane przez przestępców do tworzenia wokół siebie grup zwolenników oraz budowania poparcia, co podważa zaufanie do systemu wymiaru sprawiedliwości - zwrócił uwagę dziennik "The National Post".

W 2012 roku rodzice chłopca przez kilka tygodni leczyli go tylko domowymi sposobami. Jak wykazano podczas procesu, zignorowali ostrzeżenia znajomej pielęgniarki, że dziecko może chorować na zapalenie opon mózgowych. Rodzice są zwolennikami tzw. medycyny alternatywnej i prowadzą firmę produkującą środki ziołowe. Konsultowali się z lekarką ordynującą tego typu leki.

W prowincji Alberta naturopatia jest zawodem regulowanym i obecnie organizacja lekarzy naturopatów prowadzi dochodzenie, czy lekarka właściwie wykonywała swoje obowiązki. Jak podawał portal telewizji CBC, lekarka miała ograniczyć się do rozmowy z rodzicami i nie zbadała dziecka.

W trakcie postępowania okazało się też, że rodzice zadzwonili po pogotowie dopiero wówczas, gdy dziecko przestało oddychać, a i tak przed wezwaniem karetki ojciec dziecka zadzwonił najpierw do swojego ojca. Potem natomiast oskarżał zespół ambulansu, że nie miał właściwego sprzętu do przywracania oddechu.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum