Kampania w szpitalach ws. praw rodziców po poronieniu

Autor: DK/Rynek Zdrowia • • 04 października 2010 20:38

15 października obchodzimy w Polsce Dzień Dziecka Utraconego. W tym roku Stowarzyszenie Rodziców po Poronieniu prowadzi w szpitalach kampanię "Proszę, pomóż mi pożegnać się z dzieckiem..."

Kampania w szpitalach ws. praw rodziców po poronieniu

– Pragniemy zwrócić uwagę na problemy rodziców dotkniętych ciężką tragedią, którzy pokazują, że pamięć o zmarłym dziecku jest dla nich bardzo ważna i przypominają o swoich prawach – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Monika Nagórko, prezes Stowarzyszenia.

W Polsce każdego roku 40 tys. kobiet przeżywa poronienie, a 2 tys. rodzi martwe dzieci.

– Jest bardzo ważne by personel medyczny, który towarzyszy rodzicom w momencie śmierci dziecka, był przygotowany do udzielenia  wsparcia matce i ojcu. Bardzo istotna jest np. szybka informacja o przyczynie poronienia, która może uwolnić kobietę od poczucia winy – mówi nam Monika Nagórko.

Specjaliści zajmujący się zagadnieniami związanymi z żałobą podkreślają znaczenie pożegnania ze zmarłym. Dobrze, jeśli w szpitalu jest specjalna sala, gdzie rodzina może pożegnać się z dzieckiem.

– Niestety, w naszych lecznicach nadal dominuje inna postawa. W przypadku poronienia, rodziców próbuje się np. odwodzić od zorganizowania pogrzebu dziecka, mimo że przepisy pozwalają na pochówek – podkreśla Stowarzyszenie Rodziców po Poronieniu.

Wielu rodzicom szpitale nie wydają stosownych zaświadczeń, np. określających płeć dziecka, nawet domniemaną. Tymczasem bez tego Urząd Stanu Cywilnego nie wyda aktu zgonu, co z kolei uniemożliwia pogrzeb.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum