Kalisz: dwaj lekarze skazani na więzienie za pomoc w uniknięciu poboru do wojska

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2019 17:42

Sąd Okręgowy w Kaliszu wydał prawomocny wyrok bezwzględnego więzienia w sprawie dwóch lekarzy z Pleszewa i Kościana, którzy za łapówki sporządzali fikcyjną dokumentację medyczną osób, chcących uchronić się przed wojskiem - poinformował we wtorek (16 kwietnia) PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.

Kalisz: dwaj lekarze skazani na więzienie za pomoc w uniknięciu poboru do wojska
Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Skazani lekarze - 70-latek i 46-latek - usłyszeli wyrok bezwzględnego więzienia 4 lat i 6 miesięcy dla jednego i 4 lat dla drugiego. - Na skutek apelacji prokuratury w tej sprawie skazani muszą zapłacić też grzywny w wysokości po 9 i 17 i pół tysiąca złotych - powiedział prokurator Maciej Meler.

Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp. sprawą zajęła się w 2006 r. Proceder przestępczy trwał w latach 1997-2002. Wtedy odbycie służby wojskowej było obowiązkiem każdego młodego Polaka.

W efekcie prowadzonego postępowania oskarżonych zostało 40 osób, w tym dziewięciu lekarzy. Część z oskarżonych, w tym dwóch lekarzy, dobrowolnie poddała się karze. W ich sprawach zapadły wyroki bez przeprowadzania procesu.

Główni oskarżeni to były ordynator jednego ze szpitali psychiatrycznych i lekarz chirurg z powiatu pleszewskiego. - Za kilka tysięcy złotych od osoby załatwiali fałszywe zaświadczenia o chorobie psychicznej, co skutkowało kategorią D w książeczce wojskowej, a więc zwolnieniem ze służby - powiedział Maciej Meler.

Ordynator wystawiał zaświadczenia, w których opisywał niezgodny z rzeczywistością pobyt pacjentów w szpitalu, wyniki rzekomych ich badań, a zwłaszcza stanu zdrowia psychicznego. Chirurg wystawiał skierowania do szpitala psychiatrycznego, zawierające opisy zdrowia niezgodne z rzeczywistością. Lekarzom zarzucono wystawienie fikcyjnych dokumentów ponad 30 osobom.

Proceder przestępczy polegał na tym, że osoby, które chciały uniknąć odbywania obowiązkowej służby wojskowej, kontaktowały się z laborantem zatrudnionym w pleszewskim szpitalu. Ten pobierał od poborowych łapówki w kwotach od 2 do 5 tysięcy złotych.

- Następnie skazani lekarze opracowywali dokumentację medyczną, na podstawie której kierowali pacjentów do Szpitala Neuropsychiatrycznego w Kościanie, gdzie odbywali fikcyjną hospitalizację. W dokumentacji medycznej wskazywano, że pacjenci mają myśli samobójcze i wymagają pilnego przyjęcia na zamknięty oddział w szpitala, skąd po dwóch dniach dostawali przepustki, które fikcyjnie były wielokrotnie prolongowane - wyjaśnił Maciej Meler.

Sporządzona dokumentacja była przedstawiana wojskowym komisjom lekarskim w celu uzyskania kategorii D, czyli niezdolności do służby wojskowej.

Ewa Bąkowska

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum