KRIR "oburzona" trybem prac nad ustawą o składkach zdrowotnych rolników

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2012 13:47

Krajowa Rada Izb Rolniczych jest "oburzona" trybem prac nad ustawą o składkach zdrowotnych rolników. Zapowiada, że wystąpi o Rzecznika Praw Obywatelskich o przekazanie sprawy do Trybunału Konstytucyjnego, gdyż - w jej opinii - uchwalone przepisy są krzywdzące dla rolników.

"Samorząd rolniczy jest oburzony i zbulwersowany rozpatrzeniem przez Sejmową Komisję Polityki Społecznej i Rodziny sprawozdania o pilnym rządowym projekcie ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników na 2012 r." - napisano w przysłanym do PAP w poniedziałek (16 stycznia) komunikacie KRIR.

Komisja nie wniosła żadnych poprawek do projektowanej ustawy, pomimo wielu uwag zgłoszonych podczas pierwszego czytania.

- Pragnę wyrazić ostry sprzeciw wobec trybu procedowania tej ustawy. W przypadku uchwalenia tej ustawy i podpisania przez Prezydenta RP, Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróci się w tej sprawie do Rzecznika Praw Obywatelskich z wnioskiem o wystąpienie do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie nieważności tych przepisów, ponieważ są one krzywdzące dla jednej grupy społecznej, tj. rolników. - poinformował prezes tej organizacji Wiktor Szmulewicz.

KRIR przypomina, że orzeczenie TK, w którym zakwestionowano finansowanie ze środków publicznych składek zdrowotnych rolników, zostało wydane 26 października 2010 r. Jak zauważają Izby, przez rok od wydania tej decyzji polski rząd nie opracował stosownych zmian, tak by nowe przepisy były zgodne z Konstytucją.

Projekt nowej ustawy przygotowany przez ministra zdrowia został przekazany KRIR do konsultacji społecznych dopiero 9 grudnia 2011 r., natomiast kolejny projekt tej ustawy autorstwa posłów Klubu PSL, trafił do samorządu rolniczego dopiero 20 grudnia 2012 r. Do obu tych projektów zostały przekazane uwagi w wyznaczonym terminie.

- Natomiast ostatni projekt, nad którym pracował Sejm, nie był konsultowany ze stroną społeczną. Dlatego Izby w imieniu środowiska rolniczego zgłaszają stanowczy sprzeciw wobec trybu procedowania tego projektu ustawy - podkreślił Szmulewicz.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum