KPP: projekt ustawy o zakazie palenia zbyt rygorystyczny

Autor: PPX/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2010 17:31

68 proc. Polaków badanych przez OBOP deklaruje, że politycy nie powinni decydować za właścicieli małych lokali gastronomicznych o możliwości palenia w ich lokalach.

KPP protestuje przeciwko zapisom projektu ustawy antynikotynowej zakazującym palenia w restauracjach.

90 proc. z nich chce, by właściciele lokali wydzielili osobne pomieszczenia dla osób palących i niepalących. Jednocześnie 71 proc. deklaruje, że jest za całkowitym zakazem palenia w miejscach publicznych. Takie dane z badania udostępniła dziennikarzom portalu rynekzdrowia.pl Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP).

KPP sprzeciwia się rozwiązaniom zaproponowanym przez komisję zdrowia w projekcie ustawy o zakazie palenia – są one jej zdaniem zbyt rygorystyczne. Jak przekonuje KPP zakaz palania w restauracjach i pubach przyniesie szkodę całej gospodarce, wywoła serię bankructw i co za tym idzie zwolnień w sektorze usług restauracyjnych.

W ocenie KPP jest co najmniej nieuzasadnione umożliwienie tworzenia palarni np. w domach pomocy społecznej, domach spokojnej starości, szpitalach psychiatrycznych, hospicjach, schroniskach, domach studenckich czy domach zakonnych, podczas gdy zabrania się tworzenia takich miejsc w lokalach służących szeroko rozumianej rozrywce.

W ocenie konfederacji kuriozalny wydaje się być przepis mówiący o zakazie palenia w służbowych środkach przewozu osób, zwłaszcza w świetle przepisu art. 5 ust. 1a oraz art. 13 ustęp 1 pkt. 2 projektu nowelizacji. Na ich podstawie każdy służbowy środek przewozu, w tym również powszechne w naszym kraju osobowe samochody służbowe, będzie musiał mieć oznaczenie słowne i graficzne informujące o zakazie palenia tytoniu, zaś brak owej informacji będzie oznaczał możliwość zapłacenia kary w wysokości 20 tys. zł.

W czwartek, 21 stycznia odbędzie się posiedzenie Komisji Zdrowia, na którym prawdopodobnie zakończą się prace nad komisyjnym projektem – trwają one od marca 2008 r.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum