×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KPH zachęca nieheteroseksualnych pacjentów do zgłaszania przejawów dyskryminacji

Autor: PAP/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 11 kwietnia 2017 18:05

Pacjenci, którzy doświadczyli ze strony personelu medycznego dyskryminacji z uwagi na orientację seksualną lub tożsamość płciową, powinni zgłaszać te przypadki do odpowiednich instytucji - zachęcała Kampania Przeciw Homofobii na wtorkowej (11 kwietnia) konferencji prasowej.

KPH zachęca nieheteroseksualnych pacjentów do zgłaszania przejawów dyskryminacji
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ekspert KPH ds. zdrowia Marcin Rodzinka oceniał, że łamanie praw pacjentów LGBTI (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych) jest zjawiskiem powszechnym, jednak nie odzwierciedlają tego statystyki. Dzieje się tak m.in. dlatego, że osoby nieheteroseksualne często nie są świadome przysługujących im praw.

Adwokat Anna Mazurczak z biura RPO mówiła, że powodem jest również przekonanie, że takie zgłoszenie niczego nie zmieni. Poinformowała, że w latach 2012-2013 do okręgowych izb lekarskich i do Rzecznika Praw Pacjenta nie wpłynęła ani jedna skarga dot. dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, a do RPO w tym okresie wpłynęły dwie. Jedna z nich dotyczyła obraźliwego komentarza lekarza na temat homoseksualizmu, a także propozycji "wyleczenia" z niego.

KPH przygotowała kampanię informacyjną "Poznaj swoje prawa" uświadamiającą pacjentów i pacjentki LGBTI o tym, jakie prawa im przysługują, a także w jakich sytuacjach i do kogo mogą zgłaszać przypadki dyskryminacji. Od 18 kwietnia na stronie organizacji dostępna będzie broszura na ten temat.

Z opublikowanego w 2014 r. raportu przygotowanego na zlecenie RPO wynika, że działaniami dyskryminującymi, z którymi najczęściej spotykają się pacjenci nieheteroseksualni, były: poniżające i obraźliwe komentarze z strony personelu medycznego, brak możliwości upoważnienia partnera do otrzymywania informacji o stanie zdrowia, uznawanie homoseksualizmu za chorobę oraz odmowa możliwości oddania krwi.

Zdaniem autorów raportu takie traktowanie pacjentów nieheteroseksualnych może ich zniechęcać do podejmowania nawet pilnego leczenia, a także doprowadzić do całkowitego unikania kontaktu ze służbą zdrowia.

Z badań przytoczonych w raporcie wynika, że jedynie co piąta osoba nieheteroseksualna ujawnia swoją orientację podczas kontaktu z personelem medycznym, a 11 proc. doświadczyło nierównego traktowania ze strony osób reprezentujących służbę zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum