KPH zachęca nieheteroseksualnych pacjentów do zgłaszania przejawów dyskryminacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 kwietnia 2017 18:05

Pacjenci, którzy doświadczyli ze strony personelu medycznego dyskryminacji z uwagi na orientację seksualną lub tożsamość płciową, powinni zgłaszać te przypadki do odpowiednich instytucji - zachęcała Kampania Przeciw Homofobii na wtorkowej (11 kwietnia) konferencji prasowej.

KPH zachęca nieheteroseksualnych pacjentów do zgłaszania przejawów dyskryminacji
KPH zachęca nieheteroseksualnych pacjentów do zgłaszania przejawów dyskryminacji. Fot. Archiwum

Ekspert KPH ds. zdrowia Marcin Rodzinka oceniał, że łamanie praw pacjentów LGBTI (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych) jest zjawiskiem powszechnym, jednak nie odzwierciedlają tego statystyki. Dzieje się tak m.in. dlatego, że osoby nieheteroseksualne często nie są świadome przysługujących im praw.

Adwokat Anna Mazurczak z biura RPO mówiła, że powodem jest również przekonanie, że takie zgłoszenie niczego nie zmieni. Poinformowała, że w latach 2012-2013 do okręgowych izb lekarskich i do Rzecznika Praw Pacjenta nie wpłynęła ani jedna skarga dot. dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, a do RPO w tym okresie wpłynęły dwie. Jedna z nich dotyczyła obraźliwego komentarza lekarza na temat homoseksualizmu, a także propozycji "wyleczenia" z niego.

KPH przygotowała kampanię informacyjną "Poznaj swoje prawa" uświadamiającą pacjentów i pacjentki LGBTI o tym, jakie prawa im przysługują, a także w jakich sytuacjach i do kogo mogą zgłaszać przypadki dyskryminacji. Od 18 kwietnia na stronie organizacji dostępna będzie broszura na ten temat.

Z opublikowanego w 2014 r. raportu przygotowanego na zlecenie RPO wynika, że działaniami dyskryminującymi, z którymi najczęściej spotykają się pacjenci nieheteroseksualni, były: poniżające i obraźliwe komentarze z strony personelu medycznego, brak możliwości upoważnienia partnera do otrzymywania informacji o stanie zdrowia, uznawanie homoseksualizmu za chorobę oraz odmowa możliwości oddania krwi.

Zdaniem autorów raportu takie traktowanie pacjentów nieheteroseksualnych może ich zniechęcać do podejmowania nawet pilnego leczenia, a także doprowadzić do całkowitego unikania kontaktu ze służbą zdrowia.

Z badań przytoczonych w raporcie wynika, że jedynie co piąta osoba nieheteroseksualna ujawnia swoją orientację podczas kontaktu z personelem medycznym, a 11 proc. doświadczyło nierównego traktowania ze strony osób reprezentujących służbę zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum