KO ma kilkadziesiąt poprawek do projektu PiS dotyczącego walki z Covid-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 października 2020 10:19

Uniemożliwienie kierowania do pracy przy epidemii koronawirusa lekarzy-rodziców małoletnich dzieci oraz usunięcie możliwości nakładania kar na szpitale - to niektóre z poprawek do projektu PiS zapowiedziane w środę (21 pażdziernika) przez posłów Koalicji Obywatelskiej.

KO ma kilkadziesiąt poprawek do projektu PiS dotyczącego walki z Covid-19
Obrady Srjmu nad ustawą covidową. Fot. strona www Sejmu

Sejm rozpoczął w środę rano pierwsze czytanie projektów poselskich dotyczących walki z epidemią koronawirusa. Wśród nich jest złożona w poniedziałek przez PiS propozycja zakładająca m.in. wyłączenie medyków z odpowiedzialności karnej w czasie epidemii, podwyższenie ich wynagrodzeń oraz ułatwienia w zatrudnianiu lekarzy spoza UE.

Pierwotnie Sejm miał zająć się tymi projektami we wtorek, ale w głosowaniu przyjęty został wniosek KO, by odroczyć obrady do środy.

Na konferencji prasowej przed rozpoczęciem obrad Sejmu posłanka Monika Wielichowska (KO) podkreśliła, że dzięki temu, iż opozycji udało się odroczyć obrady do środy, klub KO mógł "spokojnie, bez chaosu, z dobrą legislacją, przepracować projekt rządowy, który stał się poselskim".

- Jeżeli projekt przechodzi przez Sejm ekspresem, nie da się stworzyć dobrego dla obywateli prawa, tak powstają wyłącznie buble - powiedziała Wielichowska. Zaznaczyła, że do późnych godzin nocnych we wtorek klub KO wraz z prawnikiem przygotowywał poprawki do zgłoszonego przez PiS projektu.

Jedna z nich zakłada wyłączenie z katalogu lekarzy, którzy mogą być kierowani do walki z epidemią, rodziców małoletnich dzieci, a także lekarzy starszych i schorowanych. Posłowie KO chcą też skreślenia zapisu o wymianie dyrektora szpitala przez wojewodę, a także przepisu o możliwości nakładania kar na szpitale.

KO proponuje też - jak poinformował poseł Mirosław Suchoń - przeznaczenie dodatkowych 5 mld złotych na walkę z epidemią koronawirusa. Inna z poprawek zakłada ponowne wprowadzenie wymagań dla dyspozytorów medycznych, które - zaznaczają posłowie KO - w projektowanej nowelizacji są obniżane.

Również poseł Suchoń ocenił, że bardzo dobrze się stało, iż opozycji udało się "zyskać jeden dzień, bo już pierwsze opinie specjalistów pokazywały, jak źle przygotowany jest ten projekt". Posłanka KO Monika Rosa podkreśliła, że celem przygotowanych przez klub KO poprawek jest zapewnienie pacjentom godnej opieki i poczucia bezpieczeństwa, a lekarzom bycia podmiotem, a nie przedmiotem.

Posłanka Wielichowska zwróciła się do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, by - jak powiedziała - "zamiast wypisywać bzdury w mediach społecznościowych" podziękował posłom KO za to, że "profesjonalnie postanowili pochylić się nad tą ustawą".

PAP - Piotr Śmiłowicz

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum