KO domaga się wyjaśnień w sprawie zwolnienia Haidara

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 stycznia 2020 16:58

Koalicja Obywatelska domaga się od dyrektora szpitala w Białej Podlaskiej i od marszałka województwa wyjaśnień w sprawie zwolnienia ze stanowiska ordynatora neonatologii Riada Haidara, lekarza i posła KO - poinformowali Barbara Nowacka i Jan Grabiec. Chce też interwencji marszałek Sejmu.

Fot. Fotolia

Posłowie Koalicji Obywatelskiej zorganizowali w czwartek (2 stycznia) w konferencję prasową w obronie Riada Haidara, posła KO i lekarza, który został zwolniony ze stanowiska ordynatora oddziału neonatologii w szpitalu w Białej Podlaskiej.

Liderka Inicjatywy Polskiej Barbara Nowacka (KO) przekonywała, że "Riad Haidar jest szefem tego oddziału od 30 lat i uratował tysiące dzieci", tymczasem "z przyczyn politycznych nie przedłużono z nim umowy". Dyrektor szpitala jest, jak mówiła, radnym PiS. - W tej chwili PiS niszczy nie tylko jego osobiście, ale służbę zdrowia i tak ważny oddział, jakim jest dla całego regionu oddział neonatologii w Białej Podlaskiej - powiedziała.

Rzecznik PO Jan Grabiec dodał, że "jest szczytem hipokryzji politycznej, iż wojna polityczna jest wprowadzana przez PiS na szpitalne oddziały, również na oddział, gdzie leczone są noworodki".

- Nie ma żadnego uzasadnienia dla tego kroku, odwołania ordynatora oddziału neonatologii - powiedział Grabiec. Przekonywał, że ofiarami wojny politycznej padają w tym przypadku dzieci, które zostają pozbawione opieki świetnego lekarza.

Zwracał uwagę, że dyrektor szpitala nie przedstawił żadnego uzasadnienia, stąd podejrzenie o motywy polityczne, co byłoby sprzeczne z konstytucją, która mówi o zakazie dyskryminowania kogokolwiek z uwagi na przekonania.

- Występujemy do dyrektora szpitala o przedstawienie dokładnych motywów tego zwolnienia, występujemy do marszałka województwa, jako organu prowadzącego, o informacje na ten temat i występujemy również do marszałek Sejmu, odpowiedzialnej za to, by bronić możliwości wypełniania mandatu poselskiego przez parlamentarzystów - powiedział Grabiec. - Występujemy z żądaniem, by marszałek zbadała tę sprawę i broniła posła-lekarza przed dyskryminacją ze względu na jego poglądy polityczne - dodał.

O tym, że Haidar od stycznia nie będzie kierował oddziałem neonatologicznym napisał w mediach społecznościowych m.in. szef PO Grzegorz Schetyna. Lekarz również uważa, że decyzja ma podłoże polityczne.

- Prawie 30 lat kierowałem tym oddziałem i nigdy nie było żadnych zarzutów do mojej pracy, wręcz przeciwnie. Oddział uznawany jest za jeden z najlepszych w Polsce i zapewnia leczenie na najwyższym światowym poziomie - podkreślił Haidar na swoim profilu na Facebooku.

Riad Haidar z pochodzenia jest Syryjczykiem. Od ponad 40 lat mieszka i pracuje w Polsce, a od 1989 r. ma polskie obywatelstwo. Mandat z list KO uzyskał w październikowych wyborach.

W rozmowie z Wirtualną Polską Haidar powiedział, że ma już kilkanaście propozycji pracy ze szpitali w Polsce, w tym również z placówek prywatnych. Nie zdecydował jeszcze, bo jak sam mówi chciałby zostać w Białej Podlaskiej, ponieważ tutaj są jego pacjenci. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum