×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

KIF: wnioski o wpis do rejestru fizjoterapeutów wpływają na ostatnią chwilę

Autor: KL, Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia23 maja 2018 13:46Aktualizacja: 23 maja 2018 13:55

Wszyscy obecnie działający na rynku fizjoterapeuci muszą do końca maja br. być wpisani do rejestru tych profesjonalistów, aby legalnie po tym terminie prowadzić swoją działalność.  Ci, którzy z wnioskiem czekali na ostatnią chwilę, muszą się spodziewać, że ich weryfikacja nie zakończy się przed 1 czerwca.

KIF: wnioski o wpis do rejestru fizjoterapeutów wpływają na ostatnią chwilę
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Choć o tym, że termin mija z końcem maja, wiadomo było od ponad dwóch lat, to wiele osób czekało na ostatnią chwilę.  Krajowa Izba Fizjoterapeutów (KIF), która wydaje uprawnienia, stara się nie zwlekać, ale w każdym przypadku musi weryfikować, czy każdy wnioskodawca rzeczywiście jest fizjoterapeutą. Tym bardziej, że rejestrować chcą się też masażyści, trenerzy personalni, a nawet wuefiści.

Aby otrzymać prawo do wykonywania zawodu, fizjoterapeuta musi się zarejestrować i przesłać dokumenty; po ich pozytywnym zweryfikowaniu samorząd wydaje uprawnienia. Na weryfikację dokumentów izba ma trzy miesiące.

Z danych KIF wynika, że zarejestrowało już się ponad 56 tys. osób. Na najbliższej Krajowej Radzie Fizjoterapeutów prawdopodobnie przegłosowanych zostanie  kolejnych kilkanaście tysięcy praw wykonywania zawodu. 

Kolejnych kilka tysięcy może być zmuszonych, by wziąć kilkutygodniowy urlop  do czasu, aż ich wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony.

Jak wyjaśniał wcześniej Rynkowi Zdrowia dr Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów (KRF), rejestr powstał w oparciu o Ustawę o zawodzie fizjoterapeuty. W rejestrze ostatecznie znajdą się osoby posiadające uprawnienia do wykonywania tego zawodu.

- Dzięki temu każdy pacjent będzie miał możliwość potwierdzenia faktu, czy terapeuta do którego zamierza się zwrócić o pomoc ma odpowiednie kwalifikacje. Dzięki temu rynek powinien oczyścić się z pseudospecjalistów. Poza tym osoba poszukująca fizjoterapeuty będzie się mogła dowiedzieć, gdzie udzielane są w jej okolicach takie świadczenia i w czym konkretnie specjalizuje się dany terapeuta - komentował prezes.

W jego opinii powstanie rejestru ma kluczowe znaczenie dla pacjentów, bo zapewnia bezpieczeństwo terapii. Fizjoterapeuta figurujący w rejestrze musi bowiem posiadać wymagane ustawowo kwalifikacje, w tym kierunkowe wykształcenie.

Osoby, które nie wywiążą się z obowiązku wpisania do rejestru i będą po tym terminie nadal świadczyć swoje usługi - lub te, które nie przejdą weryfikacji - mogą spodziewać się postępowania karnego i pozbawienia uprawnień do wykonywania zawodu. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum