Diagności też chcą dodatków covidowych. KIDL wnioskuje do ministra zdrowia
Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych wnosi do ministra zdrowia o uwzględnienie diagnostów wśród pracowników medycznych otrzymujących dodatki covidowe. Jak uzasadnia Alina Niewiadomska, prezes KIDL "diagności laboratoryjni spełniają wszystkie niezbędne przesłanki do przyznania świadczenia dodatkowego".

- Prezes KIDL w imieniu Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych wnosi o zmianę polecenia Ministra Zdrowia z dnia 4 września 2020 r.
- Prezes KIDL prosi o ponowne uwzględnienie w grupie osób uprawnionych do otrzymania świadczenia dodatkowego grupy zawodowej diagnostów laboratoryjnych
- W ocenie Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych w obecnej sytuacji epidemicznej przesłanki uprawniające diagnostów laboratoryjnych do otrzymania świadczenia dodatkowego uznać należy za spełnione
Prezes KIDL w piśmie skierowanym do Ministra Zdrowia, datowanym na 5 listopada, w imieniu Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych wnosi o zmianę polecenia Ministra Zdrowia z dnia 4 września 2020r., które zostało wydane w oparciu o art. 10a ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374, z późn. zm.) i które kilkakrotnie było zmieniane poleceniem Ministra Zdrowia.
Dodatek covidowy dla diagnostów - jakie uzasadnienie wniosku do ministra?
Prezes KIDL zaznacza, że zmiana polecenia Ministra Zdrowia powinna sprowadzać się do ponownego uwzględnienia w grupie osób uprawnionych do otrzymania świadczenia dodatkowego grupy zawodowej diagnostów laboratoryjnych wykonujących na podstawie przepisów ustawy z dnia
27 lipca 2001r. o diagnostyce laboratoryjnej (Dz.U. z 2021r., poz. 866 z późn. zm.) samodzielny, regulowany zawód medyczny.
"W ocenie Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych a sądzę, że w ocenie Pana Ministra również, diagności laboratoryjni spełniają wszystkie niezbędne przesłanki do przyznania świadczenia dodatkowego, tj.
1) wykonują zawód medyczny;
2) uczestniczą w udzielaniu świadczeń zdrowotnych dla osób zakażonych lub z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2;
3) pracują w laboratoriach podmiotów leczniczych i mają bezpośredni kontakt z materiałem zakaźnym pobranym od pacjentów zakażonych lub z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2."
"Stopień ryzyka niewspółmiernie wyższy"
W ocenie Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych w obecnej sytuacji epidemicznej w/w przesłanki uprawniające diagnostów laboratoryjnych do otrzymania świadczenia dodatkowego uznać należy za spełnione, gdyż przesłanki te są tożsame z przesłankami, którymi kierował się Pan Minister ponownie przyznając z dniem 1 listopada 2020 r. diagnostom laboratoryjnym
świadczenie dodatkowe - zaznacza Alina Niewiadomska.
Czytaj też:
Dodatki covidowe po nowemu. NFZ zmienił zasady rozliczania dodatków od listopada
Dodatki dla pielęgniarek, lekarzy i ratowników. NFZ: nowe zasady i nowe terminy
Jej zdaniem, w/w przesłanki, które uzasadniają ponowne objęcie od dnia
1 listopada 2021 r. grupy zawodowej diagnostów laboratoryjnych świadczeniem dodatkowym wynikają z obiektywnych, istniejących w dniu 5 listopada 2021r. okoliczności, np. liczba aktualnie wykonywanych badań jest większa niż w dniu 5 listopada 2020r. (dane z: dnia 5 listopada 2021: 78.683, z dnia 5 listopada 2020: około 65.000); stopień ryzyka zakażeniem wariantem Delta i Delta plus jest niewspółmiernie wyższy niż pierwotnym szczepem wirusa SARS-CoV-2; spośród wykonanych 78 683 testów diagnostycznych, aż 17 036 wykazało wynik pozytywny.
Treść pisma Prezes KIDL do Ministra Zdrowia - pod tekstem, plik pdf.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
DO POBRANIA
- pismo do Ministra Zdrowia 05.11.2021.pdf Prezentacja PDF • 0,4 MB
ZOBACZ KOMENTARZE (1)