KGP: Polacy przestrzegają ograniczeń związanych z pandemią, niewiele uchybień dotyczących kwarantanny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 kwietnia 2020 13:15

Ostatniej doby sprawdziliśmy ponad 66 tys. osób poddanych kwarantannie; tylko w ok. 170 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych - poinformował w niedzielę (26 kwietnia) PAP rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Polacy generalnie przestrzegają zasad kwarantanny w dobie koronawirusa; FOT. Shutterstock

W 11 przypadkach do funkcjonariuszy zwrócono się o pomoc w codziennych czynnościach, jak zrobienie zakupów czy wyniesienie śmieci. Od początku prowadzenia kontroli osób na kwarantannie policjanci wykonali ich już ponad 4 mln.

Funkcjonariusze skontrolowali również ponad 145 tys. pojazdów komunikacji zbiorowej, z czego ostatniej doby - ponad 3,5 tys. - Tutaj należy pochwalić głównie kierowców autobusów komunikacji miejskiej i motorniczych za skuteczne egzekwowanie przepisów, gdyż praktycznie nie ujawniamy poważniejszych uchybień - wskazał insp. Ciarka.

W działania prewencyjne codziennie angażowanych jest ok. 22-25 tys. funkcjonariuszy - policjantów wspieranych przez strażników miejskich lub gminnych i żołnierzy, głównie z Żandarmerii Wojskowej.

- Mamy mało powodów do karania, generalnie zachowujemy się odpowiedzialnie - dlatego w pierwszej kolejności apelujemy o stosowanie się do obowiązujących ograniczeń, informujemy i przekazujemy komunikaty, również przy pomocy urządzeń nagłaśniających - podkreślił insp. Ciarka.

Od tygodnia policjanci rozdają również maseczki, zwłaszcza osobom bezdomnym, informując przy tym obywateli o obowiązku zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych.

- Teraz ta wzajemna dyscyplina i odpowiedzialność jest tym ważniejsza, że nikt z nas nie wie, czy jest nosicielem, a co za tym idzie, może zarażać inne osoby. Nie chcemy mieć powodów do karania, ale nieodpowiedzialne osoby, które często z premedytacją ignorują przepisy, muszą liczyć się z konsekwencjami - zaznaczył rzecznik KGP.

Wśród policjantów ok. 130 jest zakażonych koronawirusem, kwarantanną objęto dotąd około 2,3 tys. funkcjonariuszy. - Nie oszukujmy policjantów, dbajmy o zdrowie nas wszystkich. To dzięki działaniom policjantów mniej pacjentów mają lekarze, ratownicy czy pielęgniarki. Pamiętajmy o tym! Liczymy na wzajemne zrozumienie! - zaapelował rzecznik.

Insp. Ciarka kolejny raz podziękował obywatelom za wykazywaną na co dzień odpowiedzialność. - Na ulicach jest generalnie spokojnie, Polacy stosują się do obowiązujących ograniczeń, możemy być wzorem dla innych państw, jak odpowiedzialnie i zdyscyplinowanie podchodzimy do zasad zdrowego życia w obecnej chwili - zaznaczył.

Agnieszka Ziemska, Bartłomiej Figaj (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum