KE zwraca się do Polski ws. sfałszowanych produktów leczniczych

Autor: KE/Rynek Zdrowia • • 20 listopada 2013 16:53

Komisja Europejska wystąpiła 20 listopada z oficjalnym wnioskiem do Włoch, Polski, Słowenii i Finlandii, wzywając je do zapewnienia pełnej zgodności z dyrektywą w sprawie sfałszowanych produktów leczniczych. Te cztery kraje UE nie dokonały jeszcze transpozycji tej dyrektywy do prawa krajowego, mimo iż ostateczny termin transpozycji upłynął 2 stycznia 2013 r.

KE zwraca się do Polski ws. sfałszowanych produktów leczniczych
Celem dyrektywy 2011/62/UE w sprawie zapobiegania wprowadzaniu sfałszowanych produktów leczniczych do legalnego łańcucha dystrybucji jest ochrona pacjentów przed sfałszowanymi produktami leczniczymi. Ustanawia ona zharmonizowane, ogólnoeuropejskie środki bezpieczeństwa i kontroli, które zapewniają łatwiejsze wykrywanie sfałszowanych produktów leczniczych i poprawę weryfikacji i kontroli na granicach UE oraz w obrębie UE.

Państwa te mają teraz dwa miesiące na poinformowanie Komisji o środkach podjętych w celu zapewnienia pełnej zgodności z przepisami UE. Niedopełnienie obowiązku powiadomienia o odpowiednich środkach może doprowadzić do skierowania spraw do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum