KE pozywa Polskę przed Trybunał UE ws. obniżonych stawek VAT

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 września 2013 15:38

Komisja Europejska pozwała w czwartek (26 września) Polskę przed Trybunał Sprawiedliwości UE w związku ze stosowaniem obniżonych stawek podatku VAT na sprzęt medyczny i nielecznicze produkty farmaceutyczne, a także towary przeznaczone na cele bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

KE pozywa Polskę przed Trybunał UE ws. obniżonych stawek VAT
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zgodnie z przepisami unijnej dyrektywy dotyczącej VAT, państwa członkowskie mogą stosować obniżoną stawkę tego podatku na sprzęt medyczny, pomoce medyczne i inne urządzenia, ale tylko, jeśli spełniają one dwa warunki. Po pierwsze - wyroby te muszą być wykorzystywane do łagodzenia skutków lub leczenia niepełnosprawności, po drugie - muszą być przeznaczone wyłącznie do użytku osobistego przez osoby niepełnosprawne.

Z kolei, jeśli chodzi o produkty lecznicze, to dyrektywa pozwala na stosowanie obniżonej stawki jedynie dla farmaceutyków wykorzystywanych w ochronie zdrowia i zapobieganiu chorobom, czy używanych przy zabiegach medycznych i weterynaryjnych.

"Polska wykracza poza ten zakres stosując obniżoną stawkę VAT w odniesieniu do sprzętu medycznego powszechnego użytku, np. sprzętu używanego w szpitalach, a także do niektórych nieleczniczych wyrobów farmaceutycznych, takich jak środki dezynfekujące i produkty używane w salonach spa" - czytamy w czwartkowym komunikacie KE.

Rzeczniczka KE ds. podatków Emer Traynor wyjaśniła, że istnieje wykaz konkretnych produktów, które mogą być objęte obniżoną stawką VAT. - Jeśli produkt nie jest na tej liście dóbr i usług, to kraj członkowski nie ma prawa stosować wobec niego obniżonej stawki - podkreśliła.

Dodała, że kraje UE uzgadniając wykaz, zgodziły się też na to, że musi on być też "dokładnie interpretowany". - Nie jest możliwe to, by kraje rozszerzały zasięg (listy - PAP) zgodnie z własnymi życzeniami czy potrzebami - powiedziała.

- Widzimy, że w polskimi prawie (obniżona stawka VAT - PAP) jest stosowana szerzej i obejmuje np. wybielacze, środki dezynfekujące, kamery w szpitalach, produkty spa. To nie jest zgodne z przepisami unijnymi - tłumaczyła Traynor.

W przeszłości w podobnej sprawie KE pozwała do trybunału Hiszpanię, która także stosowała szerszą interpretację tego, co jest sprzętem medycznym lub produktami farmaceutycznymi. - W tym roku Trybunał Sprawiedliwości UE zgodził się z KE w swoim wyroku i Hiszpania musiała zmienić swoje przepisy - powiedziała rzeczniczka.

W komunikacie zaznaczono, że KE, jako strażniczka traktatów, "wymaga od krajów członkowskich respektowania przepisów o podatku VAT, które same (kraje - PAP), w tym Polska, jednomyślne przyjęły". Stosowanie obniżonych stawek VAT na te produkty, które nie były określone w unijnej dyrektywie, "może powodować zakłócenia w konkurencji w UE" - czytamy.

"Polska zlekceważyła wezwanie Komisji ze stycznia 2013 roku i wciąż stosuje obniżoną stawkę VAT na sprzęt medyczny powszechnego użytku oraz niektóre nielecznicze wyroby farmaceutyczne, takie jak środki dezynfekujące i używane w salonach spa" - podkreślono w oświadczeniu.

Jak poinformowało PAP biuro prasowe resortu finansów, MF zapozna się szczegółowo z zarzutami, które KE podniosła do Trybunału Sprawiedliwości UE. "Zwłaszcza, czy KE odniosła się do złożonych przez Polskę wyjaśnień" - poinformował resort.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze