KE na razie łagodna dla państw UE, które nie wdrożyły dyrektywy tytoniowej

Autor: Krzysztof Strzępka - PAP/Rynek Zdrowia • • 20 maja 2016 17:12

KE naciska na kraje UE, które nie wdrożyły dotychczas dyrektywy tytoniowej, by to zrobiły, ale  na razie nie grozi im sądem. Według danych Brukseli do tej pory przepisy wdrożyło tylko 11 państw unijnych, mimo że wszystkie powinny były to zrobić do piątku.

Do tej pory przepisy wdrożyło tylko 11 państw unijnych Fot. Archiwum

- Od dziś wszystkie kraje UE muszą przestrzegać dyrektywy ws. wyrobów tytoniowych. (...) Gratuluję tym państwom, które wdrożyły ją do prawa krajowego, i zachęcam do skutecznego egzekwowania nowych zasad we wszystkich państwach członkowskich - oświadczył w piątek unijny komisarz ds. zdrowia Vytenis Andriukaitis.

Wśród państw, które do tej pory nie wdrożyły dyrektywy tytoniowej do prawa krajowego, jest Polska. Według wyliczeń firmy Imperial Tobacco dotychczas przepisy zostały wdrożone przez 13 krajów, oficjalnie w KE zgłosiło to do piątku 11 państw. W Polsce prace w tej sprawie trwają obecnie w Sejmie, równolegle przebiega proces notyfikacji przepisów w KE, który ma szanse zakończyć się 1 lipca.

Mimo, że Komisja Europejska może rozpocząć wobec krajów, które nie wdrożyły dyrektywy, procedurę o naruszanie unijnego prawa, na razie nie spieszy się z tym krokiem. - Wiele krajów jest na zaawansowanym etapie, jeśli chodzi o transpozycję przepisów. Mamy nadzieję, że dokończą ten proces krótko po terminie - oświadczył rzecznik KE Enrico Brivio.

Zapowiedział jednak, że 20 maja zacznie się procedura analizy dotycząca wdrożenia tych przepisów. Jednak proces ten potrwa, więc skierowania pozwu i ewentualnych kar mogą się obawiać tylko te państwa, które nie ukończą transpozycji w najbliższym czasie.

KE opublikowała 10 najważniejszych zmian, jakie wiążą się z wejściem w życie dyrektywy. Pierwsza, najbardziej widoczna dla palaczy, to większe i obowiązkowe graficzne ostrzeżenia zdrowotne. Składające się ze zdjęć i tekstu odstraszające grafiki będą zajmować 65 proc. przedniej i tylnej części paczki papierosów lub tytoniu do samodzielnego skręcania.

Jak podkreśla KE, ostrzeżenia te mają zniechęcać do palenia lub zachęcać do rzucenia nałogu, ilustrując społeczne i zdrowotne skutki palenia. Przede wszystkim sprawią jednak, że paczka papierosów nie będzie czymś, co będziemy chcieli mieć przed oczami.

Kolejną zmianą jest wprowadzenie zakazu aromatyzowanych papierosów i tytoniu. W przypadku produktów, których udział w rynku przekracza 3 proc. (np. mentol), zakaz ten będzie miał zastosowanie od 2020 r.

Na paczce nie znajdziemy już informacji o substancjach smolistych, nikotynie czy tlenku węgla. Zamiast tego pojawi się napis "Dym tytoniowy zawiera ponad 70 substancji wywołujących raka". Jak uzasadnia Komisja, z badań wynika, że podawanie na etykietach informacji o poszczególnych substancjach wprowadza konsumentów w błąd, gdyż sądzą oni, że niektóre wyroby są mniej niebezpieczne dla zdrowia. Nowa informacja ma zatem trafniej ujmować rzeczywiste skutki zdrowotne palenia.

Całkowicie z rynku mają też zniknąć opakowania promocyjne lub wprowadzające w błąd, np. w atrakcyjnym kształcie szminki. Paczki papierosów będą mieć kształt prostopadłościanu, aby zapewnić widoczność ostrzeżeń. Zakazane będą również paczki zawierające mniej niż 20 papierosów. W niektórych krajach sprzedaje się opakowania zawierające 10 sztuk, po które - dzięki temu, że wydają się tańsze - sięgają szczególnie młodzi.

Dyrektywa zobowiązuje ponadto producentów i importerów wyrobów tytoniowych do raportowania o wszystkich składnikach produktów wprowadzanych do obrotu w UE. "Istnieją pewne wstępne informacje wskazujące na to, że niektóre często stosowane substancje przyczyniają się do toksyczności lub właściwości uzależniających papierosów" - podaje KE, podkreślając przy tym, że takie substancje będą monitorowane.

Nowe przepisy po raz pierwszy określają wymogi dotyczące bezpieczeństwa i jakości papierosów elektronicznych zawierających nikotynę. Chodzi o maksymalne stężenia i maksymalną ilość tej substancji w pojemnikach i zbiornikach z płynem stosowanym w e-papierosach.

Elektroniczne papierosy mają też zawierać ostrzeżenia zdrowotne informujące, że dany produkt zawiera nikotynę i nie powinny go używać osoby niepalące. Z kolei ich producenci będą zobowiązani do informowania o wszystkich wprowadzanych do obrotu produktach i składania rocznych sprawozdań.

Dyrektywa daje też państwom członkowskim możliwość zakazu transgranicznej sprzedaży wyrobów tytoniowych na odległość. Wszystkie przepisy mają zastosowanie do produktów wytwarzanych od 20 maja; państwa członkowskie mogą przyznać producentom dodatkowe 12 miesięcy na sprzedaż zapasów. W Polsce regulacje te wejdą w życie dopiero po uchwaleniu odpowiedniej ustawy.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum