KE: Polska musi zaktualizować przepisy dotyczące zdrowia kierowców

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 kwietnia 2011 18:26

Komisja Europejska domaga się, by Polska i sześć innych krajów UE dostosowały się do nowych unijnych przepisów i zaktualizowały wymogi dotyczące "fizycznych i psychicznych" zdolności do prowadzenia pojazdów. Chodzi m.in. o chorych na cukrzycę i padaczkę.

KE: Polska musi zaktualizować przepisy dotyczące zdrowia kierowców

Wniosek Komisji ma formę tzw. uzasadnionej opinii. To jeden z etapów unijnego postępowania w sprawie uchybień członków UE we wdrażaniu unijnego prawa.

- Jeżeli w terminie dwóch miesięcy państwa członkowskie nie poinformują Komisji o środkach podjętych, aby zapewnić przestrzeganie unijnego prawa, Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - poinformowała w środę KE.

UE w 2009 roku przyjęła dwie dyrektywy, w których uaktualniono i dostosowano do postępu naukowego minimalne do uzyskania prawa jazdy wymogi dotyczące psychicznej i fizycznej zdolności do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Nowe normy dotyczą chorych z wadą wzroku, cukrzycą i padaczką.

KE argumentowała w środę (6 kwietnia), że nowe przepisy są korzystne dla osób o nieco słabszym wzroku, chorujących na cukrzycę czy padaczkę, „ponieważ dostosowują poprzednie wymogi dotyczące zdolności do prowadzenia pojazdów do postępu naukowego dokonanego w leczeniu wspomnianych upośledzeń".

Włochy, Austria, Portugalia, Finlandia, Dania, Polska i Słowenia nadal nie poinformowały Komisji o wdrożeniu tych dwóch dyrektyw do swoich porządków prawnych, mimo że miały tego dokonać do dnia 15 września 2010 r.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum