Już rok trwa śledztwo ws. zgonu dziecka z białaczką

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 stycznia 2014 15:51

Ocena procesu leczenia i wpływu ewentualnych nieprawidłowości na rozwój choroby i śmierć dziecka - takie zadanie postawiła przed biegłymi trzech różnych specjalności białostocka prokuratura w śledztwie dotyczącym śmierci na białaczkę 13. miesięcznego chłopca.

Już rok trwa śledztwo ws. zgonu dziecka z białaczką
Śledztwo Prokuratury Okręgowej w Białymstoku dotyczy głośnego przypadku śmierci w grudniu 2012 roku 13. miesięcznego dziecka w tamtejszym Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym. Jego rodzice zarzucają lekarzom brak właściwej diagnozy. To rodzice zawiadomili prokuraturę, gdy chłopiec był już w stanie krytycznym.

Jak powiedział PAP rzecznik prokuratury Adam Kozub, celem opinii będzie ustalenie, czy proces leczenia był prowadzony prawidłowo, czy w jego toku popełniono błędy i uchybiono wskazaniom wiedzy medycznej, a jeżeli zaistniały nieprawidłowości - jaki miały wpływ na rozwój choroby dziecka i jego śmierć.

Przez biegłych z Białegostoku, Warszawy i Gdańska wydane zostaną trzy opinie: z zakresu medycyny ratunkowej, chirurgii ogólnej i zdrowia publicznego, a także pediatrii i onkologii dziecięcej. Prokuratura ocenia, że będą gotowe w ciągu kilku miesięcy.

Na razie postępowanie jest przedłużone do końca maja. Prowadzone jest w sprawie, czyli nikomu dotąd nie postawiono zarzutów.

Rodzice zmarłego dziecka zarzucają lekarzom brak właściwej diagnozy. Mówili dziennikarzom, że zanim ich syn został hospitalizowany, dwa razy trafiał do szpitala, ale był odsyłany do domu. Chłopiec został w szpitalu dopiero wtedy, gdy rodzice przywieźli go tam po raz trzeci i mieli już wyniki badań krwi. Zdiagnozowano u niego białaczkę szpikową. Dziecko było w szpitalu w stanie ciężkim, w śpiączce. Zmarło na początku grudnia 2012 roku.

Konsekwencje wyciągnął podlaski oddział NFZ. Po kontroli prawidłowości realizacji umów z podmiotami, które udzielały świadczeń chłopcu w ostatnich dniach jego życia, nałożył kary finansowe na Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku i lekarza pierwszego kontaktu.

Szpital został ukarany za "nieuzasadnioną odmowę udzielenia świadczeń i za prowadzenie dokumentacji medycznej w sposób rażąco naruszający przepisy prawa". Lekarz rodzinny został natomiast ukarany za to, że nie skierował dziecka na podstawowe badania laboratoryjne: m.in. hematologiczne i biochemiczne podczas pierwszej wizyty w przychodni. Takie skierowanie zostało wystawione dopiero później.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum