×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Jurek i Dziedziczak: niech rząd odwoła się od wyroku ETPC sprawie odmowy aborcji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia13 listopada 2012 18:13

Jan Dziedziczak (PiS) i prezes Prawicy RP Marek Jurek zaapelowali we wtorek (13 listopada) do polskiego rządu o odwołanie się od negatywnego dla Polski wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie nastolatki, której szpital w Lublinie odmówił usunięcia ciąży.

Jurek i Dziedziczak: niech rząd odwoła się od wyroku ETPC sprawie  odmowy aborcji
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
- Przyjęcie tego wyroku oznaczać będzie zgodę na swego rodzaju dzieciobójstwo prenatalne na życzenie - mówił Jurek na konferencji prasowej w Sejmie. - Oczekujemy odwołania polskiego rządu od wyroku - dodał. Prezes Prawicy RP domagał się też informacji, jakie wyjaśnienia rząd złożył Trybunałowi i czy bronił polskiego prawa.

W ocenie Marka Jurka wyrok ETPC oznacza zmianę polskiego prawa. - Rząd przyjął doktrynę Gazety Wyborczej, że każde dziecko pary gimnazjalistów nie ma prawa do urodzenia i jest to katastrofalna zmiana polskiego prawa - stwierdził polityk Prawicy RP. 

Dziedziczak, który jest szefem parlamentarnego zespołu na rzecz ochrony życia i rodziny, zapowiedział z kolei przygotowanie zapytania poselskiego w sprawie wyroku Trybunału w Strasburgu: - Chcemy znać odpowiedzi na wszystkie pytania - podkreślił.

Pod koniec października br. polska nastolatka, która w 2008 r. w wieku 14 lat zaszła w ciążę w wyniku gwałtu i której szpital w Lublinie odmówił aborcji, wygrała w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Polska będzie musiała wypłacić jej zadośćuczynienie w wysokości 30 tys. euro.

Trybunał w Strasburgu orzekł jednogłośnie, że Polska naruszyła trzy przepisy europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności: zakaz nieludzkiego i poniżającego traktowania, prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, a także prawo do wolności i bezpieczeństwa osobistego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum