×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Jest propozycja: ciężarne rezydentki nie musiałyby odrabiać dyżurów nocnych

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia30 października 2019 09:47

Propozycje nowych regulacji dotyczących zawodu lekarza przewidują, że także rezydentki w ciąży i opiekujące się małymi dziećmi nie będą pracować w nocy.

Jest propozycja: ciężarne rezydentki nie musiałyby odrabiać dyżurów nocnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Obecnie kobiety, które decydują się urodzić dziecko w czasie specjalizacji, nie mogą korzystać z uprawnień związanych z macierzyństwem, trudniej im też niż ich kolegom zrealizować szkolenie specjalizacyjne.

To sprawia, że przepisy  kodeksu pracy i programu specjalizacji są sprzeczna. Jak wyjaśnia Michał Bulsa, przewodniczący komisji ds. młodych lekarzy Naczelnej Rady Lekarskiej z jednej strony lekarz zobowiązany jest do realizacji programu, w który są wpisane dyżury medyczne, wraz z godzinowym minimum, z drugiej strony kobiety korzystające z uprawnień związanych z macierzyństwem nie muszą pracować w godzinach nocnych. Efekt jest taki, że lekarki, które chcą korzystać z tego przywileju, muszą później dyżury odrabiać i to w ramach wolontariatu, czyli bezpłatnie.

Okres zwolnienia lekarskiego czy urlopów związanych z macierzyństwem wydłuża okres specjalizacji, czyli trwa ona dłużej, ale jest normalnie opłacana. - Jednak już rezygnacja z dyżurów w godzinach nocnych powoduje konieczność odpracowania ich bez wynagrodzenia. 

Sytuację postanowił unormować zespół, który przygotowywał dla resortu zdrowia projekt nowelizacji ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 537 ze zm.). Zaproponował rozwiązanie, które ma zagwarantować przestrzeganie praw pracowniczych, a jednocześnie nie odbić się negatywnie na poziomie kształcenia.Przewiduje ono, że jeśli lekarka korzysta z tego uprawnienia przez dwa lata - to nie musi odrabiać dyżurów. Jeśli ten czas będzie dłuższy, to trzeba będzie je odrobić. 

Więcej: gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum