Jest projekt rozporządzenia o zniesieniu limitów przyjęć do specjalistów

Autor: PAP • Źródło: PAP21 maja 2021 18:46

Rozwiązanie obejmie wszystkie świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i niektóre świadczenia w ramach sieci kardiologicznej.

Jest projekt rozporządzenia o zniesieniu limitów przyjęć do specjalistów
Limity przyjęć do specjalistów będą zniesione. Fot. PTWP
  • Zniesienie limitów w dostępie do lekarzy specjalistów to jeden z pięciu punktów planu odbudowy zdrowia Polaków po epidemii COVID-19
  • Projekt wyłącza z finansowania w formie ryczałtu sytemu zabezpieczenia wszystkie świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej
  • W projekcie przewidziano, że rozporządzenie wejdzie w życie 1 lipca 2021 roku

Zniesienie limitów w dostępie do lekarzy specjalistów to jeden z pięciu punktów zapowiadanego przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego planu odbudowy zdrowia Polaków. Pozostałe rozwiązania obejmują Krajową Sieć Onkologiczną, Krajową Sieć Kardiologiczną, opiekę i rehabilitację pocovidową oraz program profilaktyki dla osób 40 plus.

Limity przyjęć do specjalistów będą zniesione

Projekt rozporządzenia (treść rozporządzenia - przy tekście, plik w formacie pdf) w sprawie zniesienia limitów do specjalistów został w piątek (21 maja) skierowany do konsultacji publicznych.

Zaproponowano w nim zmiany w rozporządzeniu ministra zdrowia polegające na wyłączeniu z finansowania w formie ryczałtu sytemu zabezpieczenia wszystkich świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i wybranych świadczeń udzielonych w ramach sieci kardiologicznej.

Zmiany te umożliwią wprowadzenie przez Narodowy Fundusz Zdrowia nielimitowanego finansowania świadczeń wyłączanych z ryczałtu systemu zabezpieczenia.

- To działanie nie tylko od strony pacjentów, ale też świadczeniodawców. Ich kontrakty nie będą ograniczone limitem wykonywania danego rodzaju usług. Nadwykonania po prostu będą płacone - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski w Radiu Zet.

Bez limitów od 1 lipca

W projekcie przewidziano, że rozporządzenie wejdzie w życie 1 lipca 2021 r.

Zniesienie limitów u specjalistów jest także jednym z elementów Polskiego Ładu, czyli nowego programu społeczno-gospodarczego na okres pocovidowy.

Według założeń w najbliższych sześciu latach wydatki na zdrowie mają się zwiększyć do 7 proc. PKB. W 2023 r. mają osiągnąć 6 proc. PKB. Nowe pieniądze mają zostać przeznaczone na inwestycje, cyfryzację, nowe kadry i nowoczesne terapie. Zwiększenie finansowania systemu ochrony zdrowia ma zmniejszyć kolejki, a cyfryzacja ułatwić dostęp do lekarza.

 

 

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum