Jest porozumienie PPOZ z MZ: zaświadczenie o zdolności do uczestnictwa w sporcie wystawia...

Autor: PPOZ/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2019 14:10

W czwartek (31 stycznia), podczas spotkania w Ministerstwie Zdrowia, PPOZ zawarło porozumienie w sprawie orzekania o zdolności do uprawiania aktywności fizycznej przez dzieci i młodzież do 19. roku życia oraz o zdolności do uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym przez młodzież do 23. roku życia.

Jest porozumienie PPOZ z MZ: zaświadczenie o zdolności do uczestnictwa w sporcie wystawia...
Dzieci i młodzież uczestniczące we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez Polski Związek Sportowy mogą współzawodniczyć po orzeczeniu lekarza medycyny sportowej. Fot. Fotolia

Zgodnie z nowymi ustaleniami:

- dzieci i młodzież do 19 roku życia mogą uprawiać aktywność fizyczną na podstawie bilansu zdrowia dziecka wykonywanego w ramach obowiązków lekarza podstawowej opieki zdrowotnej;
- podstawą do aktywności fizycznej tej grupy dzieci i młodzieży jest karta bilansu zdrowia;
- młodzież do 23 roku życia może uprawiać aktywność fizyczną na podstawie oświadczenia o braku choroby przewlekłej i zgodzie na uprawianie aktywności fizycznej przez zainteresowanego;
- dzieci i młodzież w powyższych grupach wiekowych uczestniczące we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez Polski Związek Sportowy mogą współzawodniczyć po orzeczeniu lekarza medycyny sportowej.

Wcześniej świadczeniodawcy skupieni wokół Porozumienia stanowczo sprzeciwiali się zapisom konsultowanego projektu rozporządzenia ministra zdrowia, który nakładał na lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej obowiązek wystawiania zaświadczeń o zdolności do uprawiania sportu przez dzieci i młodzież do 21. roku życia oraz przez zawodników między 21. a 23. rokiem życia.

W piśmie do ministra zdrowia zwracali uwagę, że ocena stanu zdrowia młodych sportowców wymaga specjalistycznej wiedzy medycznej, którą posiadają wyłącznie lekarze medycyny sportowej, a w przypadku osób niepełnosprawnych - lekarze rehabilitacji medycznej - i to oni powinni decydować (lub nie) o dopuszczeniu konkretnej osoby do uprawiania wskazanej dyscypliny sportu.

Według PPOZ - obowiązek wystawiania orzeczeń przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej wiąże się nie tylko z odpowiedzialnością prawną, ale także z kolejnym obciążeniem biurokratycznym.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum