Jest oczekiwany projekt ustawy o zawodzie ratownika medycznego. Ratownicy będą mieli samorząd

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 grudnia 2019 17:15

Nowy projekt ustawy o zawodzie ratownika medycznego kompleksowo reguluje zasady jego wykonywania - prawa i obowiązki ratowników, sposób ich kształcenia i szkoleń - wynika z projektu ustawy opublikowanego w poniedziałek (9 grudnia) przez resort zdrowia.

Jest oczekiwany projekt ustawy o zawodzie ratownika medycznego. Ratownicy będą mieli samorząd
Fot. archiwum/KPR (zdj. ilustracyjne)

Projekt przewiduje też, podobnie jak w innych zawodach medycznych, powołanie samorządu zawodowego.

Dotychczasowe przepisy o wykonywaniu zawodu ratownika medycznego, zawarte w ustawie z 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym nie są wystarczające. Resort, chcąc uregulować kompleksowo wykonywanie zawodu ratownika medycznego zaproponował nowy projekt ustawy o zawodzie ratownika medycznego i o samorządzie ratowników medycznych.

Ministerstwo: jest zgoda na samorząd zawodowy
Resort uzasadnił, że dla właściwego funkcjonowania i rozwoju zawodu ratownika medycznego konieczne jest stworzenie możliwości, jakie daje powołanie samorządu zawodowego, podobnie jak w przypadku innych zawodów medycznych: lekarzy, dentystów, pielęgniarek, położnych, farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych czy fizjoterapeutów. Przynależność ratowników medycznych do samorządu będzie obowiązkowa. Jednostką organizacyjną samorządu, mającą osobowość prawną, będzie Krajowa Izba Ratowników Medycznych z siedzibą w Warszawie.

Samorząd ma sprawować m.in. pieczę nad należytym wykonywaniem zawodu ratownika medycznego, przyznawać prawo wykonywania zawodu i uznawać kwalifikacje ratowników medycznych będących obywatelami państw członkowskich UE, zamierzających wykonywać ten zawód w Polsce. Dodatkowo będzie mógł zawieszać, pozbawiać czy ograniczać prawo wykonywania zawodu. Będzie reprezentował też ratowników, działał na rzecz ochrony ich interesów zawodowych i podnoszenia kwalifikacji.

Będzie rejestr ratowników
Projektowana regulacja określa, na czym polegać będzie wykonywanie zawodu ratownika medycznego, a także, jakie rodzaje działalności będą uznawane za równoważne z wykonywaniem zawodu ratownika medycznego. Zgodnie z projektowanymi regulacjami ważne jest, aby ratownik medyczny dysponował aktualną wiedzą i umiejętnościami praktycznymi. Jeżeli ratownik medyczny na przykład nie będzie realizował świadczeń zdrowotnych przez dłużej niż 5 lat (łącznie w okresie ostatnich 6 lat), a będzie zamierzał wykonywać zawód, to będzie musiał się przeszkolić.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum