Jeśli leczysz zęby w ramach kontraktu z NFZ, dopłaty za lepsze plomby i protezy nielegalne

Autor: Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 12 lipca 2011 13:22

W gabinetach stomatologicznych, które leczą zęby w ramach kontraktu z NFZ, wciąż powszechnie stosowaną praktyką jest pobieranie opłat za tzw. lepsze wypełnienia czy protezy. Takie działania są niezgodne z obowiązującymi przepisami - ostrzega płatnik.

Jeśli leczysz zęby w ramach kontraktu z NFZ, dopłaty za lepsze plomby i protezy nielegalne

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz.U. z 2009 r. Nr 140 poz.1144 z późn.zm.), wszelkie usługi stomatologiczne ujęte w tym rozporządzeniu, są od 1 stycznia 2010 roku, w całości finansowane przez NFZ.

Beata Szczepanek, rzeczniczka świętokrzyskiego oddziału NFZ, w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl podkreśla, że powyższy zapis oznacza, iż pacjent, który udaje się do stomatologa, albo korzysta w całości ze świadczeń finansowanych przez płatnika, albo w całości płaci z własnej kieszeni za wszystko - tzn. za wypełnienie, borowanie, znieczulenie itd.

- Przed 2010 rokiem rzeczywiście istniała taka możliwość. Płatnik zapewniał pacjentowi pewien standard, a wszystko co było ponad pacjent pokrywał z własnej kieszeni. Dotyczyło to głównie wypełnień światłoutwardzalnych i lepszych materiałów do wykonania protez - tłumaczy Szczepanek. - Obecnie takie działania są niezgodne z prawem - dodaje.

Na pewno wiedzą o tym stomatolodzy. Ponieważ jednak od pewnego czasu do świętokrzyskiego OW NFZ docierały sygnały, że w niektórych przychodniach stomatolodzy nadal stosują powyższe praktyki, płatnik zdecydował się przypomnieć im o obowiązującej ich literze prawa.

Jak podkreśla rzecznik Szczepanek, przyczyną wydania wspomnianego rozporządzenia i zniesienia dopłat w stomatologii było tzw. podwójne finansowanie w tym sektorze. Zdarzało się, że stomatolodzy zgłaszali realizację całej usługi do funduszu a dodatkowo pobierali pieniądze od pacjenta za lepszą plombę.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum