Jastrzębie Zdrój: pokaż zaświadczenie o umieraniu twego dziecka!

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek Zdrowia • • 12 października 2009 15:00

Fundacja do Walki z Chorobami Cywilizacji w Jastrzębiu Zdroju zebrała ponad 26 tysięcy złotych z tytułu 1 procenta podatku na pomoc nieuleczalnie choremu na genetyczny zanik mięśni 5-latkowi, ale od półtora roku nie chce dać rodzicom dziecka pieniędzy, tj. 18,5 tys. zł, wpłacanych m.in. przez ich znajomych.

Fundacja do Walki z Chorobami Cywilizacji w Jastrzębiu Zdroju zamiast pieniędzy przysłała do rodziców chłopca pismo, w którym jej szefowie żądają przedstawienia zaświadczenia lekarskiego, że Olaf... umiera! Wymaga również zaświadczeń o zarobkach i rozliczeniach podatkowych z ostatnich kilku lat, o pomocy udzielonej im przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Fundacja grozi, że jeśli rodzice zaświadczeń nie dostarczą, pieniądze przeznaczone zostaną dla innych podopiecznych.

Rodzice chłopca są oburzeni. Nie są w stanie zdobyć takiego zaświadczenia lekarskiego. Maciej Hamankiewicz, prezes Śląskiej Izby Lekarskiej twierdzi, że fundacja żąda niemożliwego. Żaden lekarz, który przecież ma ratować i podtrzymywać życie, nie wystawi zaświadczenia, że dziecko umiera.

Oburzenia nie kryją również przedstawiciele różnych organizacji rządowych i pozarządowych. Dr Jolanta Markowska-Grabowska, prezes Hospicjum Cordis w Mysłowicach wręcz mówi, że szefowie tej fundacji zapomnieli, do czego została ona powołana. Uważa, że w tym przypadku ktoś chce zatrzymać pieniądze wbrew woli darczyńców.

Anna Klatt z Krajowego Centrum Kompetencji, powołanego m.in. do koordynacji współpracy organizacji pożytku publicznego (OPP) wręcz stwierdza, że przed nieuczciwymi fundacjami zabezpieczyć się nie da i deklaruje, że centrum przyjrzy się tej sprawie.

Marek Żebrowski z biura Rzecznika Praw Dziecka również zapowiada, że RPD zbada sytuację i jeśli okoliczności potwierdzą się powiadomią prokuraturę.

Piotr Masłowski, dyrektor zarządzający w Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych (CRIS) w Rybniku, ekspert od organizacji pozarządowych sprawę uważa za skandaliczną. W jego opinii już samo żądanie zaświadczenia o tym, że dziecko umiera jest pomyłką. Anna Czernigiewicz, była prezes jastrzębskiej fundacji twierdzi, że z artykułu 20 ustawy o OPP jasno wynika, komu fundacja może udzielać pomocy. Wyjaśnia przy tym, że fundacja nie ma obowiązku wpłaty pieniędzy z 1 procenta na cel wskazany przez podatnika.

Potwierdza to Piotr Masłowski z CRIS, który uważa, że winne jest tu dziurawe prawo o fundacjach. Z jego zapisów wynika, że pieniądze zebrane dla Olafa są własnością nie chłopca, a fundacji. Z tej luki korzysta jastrzębska fundacja.

Na pytanie, dlaczego fundacja domaga się aż tylu zaświadczeń Czernigiewicz odpowiada, że z artykułu 20 ustawy o działalności organizacji pożytku publicznego i o wolontariacie jasno wynika, komu organizacja pożytku publicznego może udzielać pomocy. Zadaniem organizacji przy tym jest żądać od osób zwracających się o pomoc niezbędnych dokumentów potwierdzających trudną sytuację życiową. W jej opinii wszystkie instytucje, które udzielają pomocy społecznej, wymagają tych samych dokumentów.
Tymczasem, okazuje się, że nie wszystkie fundacje żądają aż tylu dokumentów. Wiesława Kiermaszek-Lamla, prezes Fundacji Dobrej Woli z Wodzisławia Śląskiego, która w zeszłym roku otoczyła opieką Olafa twierdzi, że jej fundacja nie żąda żadnych zaświadczeń o stanie materialnym podopiecznych.

Tymczasem dla dziecka, które cierpi na miopatię mitochondrialną, kosztowna rehabilitacja jest jedynym sposobem na zatrzymanie postępu choroby. Olaf z braku pieniędzy nie był rehabilitowany przez trzy miesiące i jego stan znacznie się pogorszył.

Rodzice Olafa wnieśli do prokuratury kolejno trzy sprawy przeciwko fundacji. Zostały umorzone. Obecnie w prokuraturze trwa odrębne postępowanie przygotowawcze w sprawie przywłaszczenia środków finansowych wpłaconych przez darczyńców na rzecz chorego Olafa. Są badane nowe okoliczności w sprawie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum