Jasło: ordynator chirurgii z zarzutami nieumyślnego spowodowania śmierci

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 18 maja 2019 17:33

Dr Szymon N., ordynator oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej, jest podejrzany o nieumyślne spowodowanie śmierci pacjentki w 2017 r. Prokuratura sprawdza również, czy lekarz nie przyczynił się do śmierci innej pacjentki w marcu tego roku.

Jasło: ordynator chirurgii z zarzutami nieumyślnego spowodowania śmierci
Fot. archiwum

- Pod koniec kwietnia przedstawiliśmy Szymonowi N. zarzut. Wg naszych ustaleń lekarz doprowadził do nieumyślnego spowodowania śmierci 32-letniej pacjentki. Podjął decyzję o wcześniejszym wypisie kobiety ze szpitala po zabiegu operacyjnym. Biegły stwierdził, że ta decyzja została podjęta przedwcześnie. Ordynator nie wziął pod uwagę skarg pacjentki na złe samopoczucie i wyników badań - mówi prokurator Mariusz Chudzik z Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie.

Dr Szymon N. nie przyznał się do zarzucanego mu czynu. Złożył wnioski dowodowe. Nie zgadza się z opinią biegłych, poprosił o sporządzenie nowej opinii.

32-letnia Joanna została przyjęta do jasielskiego szpitala 22 listopada 2017 r. Na oddziale chirurgii ogólnej i onkologicznej miała mieć wykonany zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego. Lekarze określają, że to prosty zabieg, ale w przypadku tej pacjentki doszło do komplikacji. Nie udało się wykonać zabiegu metodą laparoskopową, lekarze musieli ciąć pacjentkę.

Po zabiegu lekarze zapewniali ją i jej rodzinę, że wszystko poszło dobrze. Trzeciego dnia po operacji kobieta zaczęła się skarżyć na ból, USG wykazało płyn w jamie otrzewnowej. Wg wyjaśnień lekarzy miały to być przejściowe objawy, które szybko miną. 1 grudnia kobieta została wypisana do domu. Tydzień później zmarła w swoim łóżku. Rodzina powiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia błędu w sztuce lekarskiej.

Pod takim kątem badana jest również sprawa śmierci innej pacjentki, 57-letniej kobiety z Kołaczyc. Sprawę wyjaśnia jasielska prokuratura.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum