Japonia: rząd wypłaci odszkodowania ofiarom przymusowej sterylizacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 kwietnia 2019 16:15

Rząd Japonii wypłaci odszkodowania tysiącom osób, które zostały poddane przymusowej sterylizacji w ramach obowiązującego do 1996 roku programu mającego zapobiec narodzinom "gorszego potomstwa" - stanowi ustawa przyjęta w środę (24 kwietnia) przez japoński parlament.

Japonia: rząd wypłaci odszkodowania ofiarom przymusowej sterylizacji
Rząd Japonii wypłaci odszkodowania tysiącom osób, które zostały poddane przymusowej sterylizacji. Fot. archiwum

Wiele spośród osób poddanych takim zabiegom to niepełnosprawni fizycznie lub psychicznie, inni cierpieli na choroby psychiczne lub trąd albo mieli problemy behawioralne - pisze agencja Reutera.

- Rząd szczerze żałuje i przeprasza za cierpienie spowodowane przymusową sterylizacją - napisał w oświadczeniu premier Japonii Shinzo Abe, który przebywa obecnie w Europie. Zaznaczył, że należy podjąć wszelkie starania, by nie dopuścić do dyskryminacji niepełnosprawnych.

Ustawa przyjęta w środę, 24 kwietnia przez Izbę Radców, wyższą izbę parlamentu Japonii, przewiduje wypłatę każdej osobie poddanej zabiegowi 3,2 mln jenów (ok. 109 tys. zł). Wcześniej ustawa została uchwalona przez niższą izbę parlamentu - Izbę Reprezentantów.

Prawo zezwalające na sterylizację obowiązywało od 1948 do 1996 roku. Szacuje się, że w tym czasie zabiegom poddano ok. 25 tys. osób, a co najmniej 16,5 tys. z nich nie wyrażało na to zgody - podaje Reuters. Najwięcej operacji przeprowadzono w latach 60. i 70., a ostatnią - w 1993 roku.

Około 20 poddanych sterylizacji osób pozwało japoński rząd, domagając się przeprosin i odszkodowań w wysokości nawet 30 mln jenów. Pierwszy wyrok w jednej z tych spraw spodziewany jest pod koniec maja.

- Będę dalej się procesował, by nasze społeczeństwo zrozumiało, co zaszło - powiedział posługując się językiem migowym ok. 80-letni mężczyzna z prefektury Hyogo, cytowany przez dziennik "Mainichi Shimbun". Z powodu wady słuchu w 1968 roku mężczyzna ten został zmuszony do sterylizacji.

Reuters zaznacza, że choć najsurowsze przepisy eugeniczne stosowały nazistowskie Niemcy, Japonia nie jest jedynym krajem, w którym podobne programy obowiązywały w czasach pokoju. Większość innych państw zakończyła je jednak w latach 70. XX wieku.

PAP - Andrzej Borowiak

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum