Japonia: karę śmierci wykonuje się także na psychicznie chorych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 września 2009 19:25

Z raportu, opublikowanego przez organizacji obrony praw człowieka Amnesty International wynika, że w Japonii wykonuje się karę śmierci na chorych psychicznie skazańcach.

Japonia: karę śmierci wykonuje się także na psychicznie chorych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Niektórzy z osadzonych zapadają na choroby psychiczne w wyniku surowego traktowania podczas odsiadywania wyroku. Więźniowie skazani na karę śmierci nierzadko przez kilkadziesiąt lat przetrzymywani są w izolatkach. Nie są informowani o terminie wyroku aż do dnia egzekucji, co może doprowadzić  - jak napisano w raporcie - do poważnej choroby psychicznej.

Makoto Teranaka, pracownik Amnesty International (AI) powiedział, że izolacja takich ludzi powoduje, iż niemożliwe jest pełne oszacowanie liczby chorych więźniów i ich leczenia.

AI skupiła się na pięciu przypadkach chorych umysłowo mężczyzn skazanych na karę śmierci. Organizacja, która zdecydowanie sprzeciwia się karze śmierci, nie ma bezpośredniego dostępu do więźniów. Swoje wnioski oparła na wywiadach z członkami rodzin skazanych, ich prawnikami oraz dokumentacji medycznej.

Autorzy raportu napisali, że wykonywanie egzekucji na więźniach chorych psychicznie w Japonii jest przykładem łamania przyjętych przez ONZ standardów wobec skazanych na śmierć. Organizacja wezwała do natychmiastowego moratorium na wszystkie egzekucje w tym kraju.

Japonia jest jednym z nielicznych krajów azjatyckich, gdzie nadal orzekana i wykonywana jest kara śmierci. W całym ubiegłym roku wykonano 15 wyroków śmierci, a w 2007 - dziewięć. W latach 1990-1993 egzekucje były zawieszone, później jednak moratorium uchylono.

Egzekucje w Japonii wykonywane są przez powieszenie. Obecnie na karę śmierci w tym kraju czeka 102 więźniów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum