Janosikowej grozi więzienie, taki człowiek nie może iść za kraty!

Autor: TVN, BE/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2009 20:28

Doktor Ilona Rosiek-Konieczna od lat za darmo leczy bezdomnych. Tym samym naraziła NFZ na straty finansowe i grozi jej 8 lat więzienia. Wyrok już za dwa tygodnie.

Krakowski oddział NFZ stracił na działalności doktor Rosiak-Koniecznej 100 tysięcy złotych. Jak to możliwe? Wypisywała bezdomnym recepty, np. na swoją mamę, dzięki którym mogli kupić leki. Teraz już tego nie robi, ale bezdomnych leczy nadal.

- Tyle, ile ona ludzi już uratowała... - My za nią głodować nawet będziemy, jeśli będzie trzeba - powiedział Tomasz Lisiuk, jeden z bezdomnych pacjentów.

Proces rozpoczął się we wrześniu ub. roku. Akt oskarżenia przeciwko emerytowanej lekarce, prowadzącej w Krakowie hostel; dla bezdomnych, czytano przez cztery godziny! W 1999 r. w Krakowie przeprowadzono kontrole prywatnych gabinetów lekarskich. Doktor Ilona miała taki, na zapleczu w jednej z nowohuckich aptek. Wówczas wyszło, że Konieczna rzesze kombatantów przyjmowała. Potem okazało się, że to nie to nie byli weterani, lecz bezdomni.

– To wszystko jednak wychodziło z głębokiego współczucia ludziom pokrzywdzonym przez los. Nie tylko recepty wypisywałam tym biednym. Czy oszukałam, wyłudziłam i tak dalej? Wielu, wielu z tych ludzi, którym wpisałam te recepty bez tych lekarstw popadłoby w kolejne choroby. Wówczas trzeba byłoby za ich leczenie zapłacić znacznie więcej niż warte były leki, które przepisywałam... Nikt mi wówczas nie powiedział; robisz źle, przestań! Mówili odwrotnie... Chciałam dobrze, wyszło źle - zwierzła się przed paroma miesiącami portalowi rynekzdrowia.pl doktor "Janosikowa", bo takim mianem okrzyknęły ją media.

60-letnia dziś lekarka czeka na wyrok i zachowuje spokój...

- Nawet, jeśli pójdę do więzienia, to i tam są ludzie potrzebujący pomocy.

Prawdopodobnie doktor Ilona nie pójdzie za kratki, ale będzie musiała zadośćuczynić stratom wyliczonym przez NFZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum