Janosikowa nie przyznaje się do winy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 października 2008 14:57

W Krakowie ruszył proces lekarki Ilony R.-K., która od grudnia 1998 r. do grudnia 1999 r. wystawiła łamiąc prawo ponad 2 tys. w pełni refundowanych recept. Recepty przepisywała pensjonariuszom noclegowni - bezdomnym, którzy nie mieli praw do refundacji leków. Robiła to bezinteresownie. Prasa nazwała ją "Janosikową".

Według prokuratury takim działaniem doprowadziła kasę chorych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie ponad 101 tys. zł. Prokuratura oskarżyła kobietę, że działała „ze z góry powziętym zamiarem w celu osiągnięcia korzyści majątkowej dla nieustalonych dotąd osób”.

Według lekarki całkowicie bezpłatne leki, które w większości wypisała na swych rodziców, przeznaczone były dla ubogich pacjentów. Potwierdziła to także w poniedziałek przed sądem.

- Potwierdzam, że wypisywałam bezdomnym recepty na bezpłatne leki, ale nie przyznaję się do tego, że robiłam to w celu wyłudzenia pieniędzy czy uzyskania korzyści finansowych dla siebie czy kogokolwiek - powiedziała w poniedziałek przed krakowskim sądem Ilona R.-K.

- Po prostu leczyłam bezdomnych - dodała. Krakowskie media określiły lekarkę mianem „Janosikowej” lub „Judymowej”.

- Nie wiedziałam nawet, ile kosztują lekarstwa, wszystkie wypisywałam w naglącej potrzebie na rzecz ludzi, których by nie było na nie stać. Teraz to bym inaczej zrobiła" - powiedziała przed sądem oskarżona lekarka.

 Jak wyjaśniła, „ponieważ wszystkie systemy ludzkie są niedoskonałe i nie przewidzą takich dramatycznych sytuacji”, to ona teraz „zwraca się do Boga”.

- Bóg pomaga tam, gdzie jest wiara. Odkąd zaprzestałam tego procederu wypisywania recept, Bóg mi zaczął dawać dużo więcej - powiedziała oskarżona.

- Oskarżona nie miała zamiaru wyłudzania pieniędzy czy uzyskania korzyści. Jej ideą przewodnią było działanie na rzecz ratowania życia i zdrowia bezdomnych. Pani doktor jest idealistką i ma powołanie, które lekarz powinien mieć. Niestety, zderzyło się ono z przepisami - powiedział PAP obrońca oskarżonej mec. Tomasz Wójcik.

Lekarce grozi do 8 lat więzienia. Przed sądem odpowiada z wolnej stopy, otoczona współpracownikami i pensjonariuszami noclegowni, którą prowadzi w Krakowie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum