Jaki procent dla prawnika, czyli ile kosztują nadwykonania?

Autor: MS/Rynek Zdrowia • • 01 października 2012 17:10

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie zdecydował się skierować do sądu sprawę przeciwko NFZ, który po raz kolejny nie wypłacił placówce pieniędzy za tzw. nadwykonania. Chodzi o należności za 2010 i 2011 rok. Szpital ma reprezentować kancelaria prawna - za sowite wynagrodzenie.

Poniedziałkowy (1 października) Kurier Wschodni podał, że szpital udzielił zamówienia kancelarii prawnej z wolnej ręki, czyli bez przetargu. Za usługi prawników może zapłacić nawet 3 proc. od 14 mln 430 tys. zł, bo na tyle wycenił nadwykonania. Jeśli taką kwotę od NFZ zasądzi sąd, to kancelaria zainkasuje ponad 416 tys. zł.

Jak przekonywał w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl dyrektor szpital Ryszard Śmiech, takie postępowanie szpitala, czyli zlecanie zastępstwa procesowego doświadczonym prawnikom w sprawie bardzo istotnej pod względem możliwości odzyskania poniesionych kosztów na świadczenia zdrowotne, które szpital musiał wykonać wobec pacjentów, jest uzasadnionym i transparentnym działaniem.

Szpital przed zleceniem zastępstwa wspomnianej kancelarii robił rozeznanie rynku i inne kancelarie życzą sobie większych pieniędzy. Proponują wynagrodzenie w wysokości nawet 10 proc. przedmiotu sporu plus inne opłaty.

- W wypadku wynajętej przez szpital kancelarii szpital obecnie wniesie jedynie opłatę w wysokości 19 tys. zł. Jest to wynagrodzenie za przygotowanie pozwów, przygotowywanie wszelkich dowodów do pozwów, w tym zweryfikowanej dokumentacji medycznej w ilości około 200 tys. kart, prowadzenie tych spraw, reprezentowanie przed sądem - opisuje dyrektor.

- Ewentualne inne płatności na rzecz kancelarii zostaną dokonane wyłącznie po zakończeniu spraw przed sądem prawomocnym wyrokiem i są określone jako 3 proc. od ewentualnej wygranej, liczone od otrzymanej kwoty przez szpital od NFZ, na podstawie wyroku sądu. Jest to konstrukcja wynagrodzenia zależnego od wyniku - dodaje.

Jak dokładnie precyzował w rozmowie z nami dyrektor, kwoty nadwykonań za lata 2010 - 2011 wynoszą łącznie 14,34 mln zł i jest to potencjalna wartość roszczeń szpitala za ten okres. W tym wypadku honorarium w wysokości 416 tys. zł to hipotetyczne, maksymalne wynagrodzenie, które szpital zapłaci kancelarii, gdy ta doprowadzi do zasądzenia od NFZ na rzec szpitala zapłaty wszystkich nadwykonań za lata 2010 - 2011, zarówno tych tzw. planowych i nagłych.

Placówkę będzie reprezentowała kancelaria radców prawnych M. Mazur, R. Kościelska-Mazur.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum