Jak zakazać w szkołach korzystania z e-papierosów

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 03 lutego 2014 12:00

Rozwiązanie problemu używania przez uczniów e-papierosów w szkołach może nastąpić natychmiast poprzez zmianę regulaminów dotyczących zasad używania telefonów komórkowych i urządzeń elektronicznych w szkołach.

Z taką rekomendacją do Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz wojewódzkich kuratorów oświaty wystąpił eSmoking Institute, utworzony przez największą firmę branży e-papierosów w Europie.  

Dotychczas brak regulacji prawnych umożliwiających uznanie elektronicznych papierosów za wyroby tytoniowe. Wśród uczniów są one niezwykle popularne, wykorzystują oni brak uregulowań. Dlatego eSmoking Institute zaproponował, żeby odwołać się do europejskich norm technicznych EMC (electromagnetic compatibility) oraz LVD (low voltage electrical equipment), traktującymi e-papierosy jako precyzyjne urządzenia elektroniczne (potwierdza to umieszczone na nich oznaczenie Conformité Européenne CE).

W związku z tym placówki oświatowe mogą już teraz wprowadzić zakaz używania elektronicznych papierosów na terenie szkół i przedszkoli w oparciu o rozporządzenie MEN w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz szkół publicznych, które umożliwiają  szkołom zdefiniowanie obowiązków uczniów dotyczących ”warunków korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych" - czytamy w przesłanej nam informacji.

- W pełni popieramy wszelkie inicjatywy, których celem jest ograniczenie dostępu osób niepełnoletnich do elektronicznych papierosów. Branża elektronicznych papierosów w Polsce jest w pełni przygotowana do odpowiedzialnego wdrożenie dyrektywy tytoniowej - dodaje dr Michał Kozłowski, prezes zarządu eSmoking Institute.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum