Jak witać Nowy Rok w czasach COVID-19 i się nie zarazić? Rekomendacje GIS na sylwestra

Autor: oprac. PW • Źródło: PAP31 grudnia 2021 07:26

Zgodnie z wytycznymi GIS, organizator zabawy sylwestrowej powinien wyznaczyć osobę, która zadba o zachowanie wszelkich ustalonych procedur przeciwepidemicznych i będzie w kontakcie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną przed, w trakcie i po imprezie. Jakie to procedury?

Jak witać Nowy Rok w czasach COVID-19 i się nie zarazić? Rekomendacje GIS na sylwestra
Sylwester 2021, choć to czasy COVID-19, w dyskotekach i klubach może się odbyć. Fot. AdobeStock
  • Przepisy zezwalają na organizowanie zabaw w dyskotekach i klubach w sylwestra
  • Organizator zabawy powinien zadbać o weryfikację osób zaszczepionych i niezaszczepionych przeciwko COVID-19 poprzez skontrolowanie kodów QR przy wejściu na imprezę sylwestrową
  • GIS wskazuje też min. na obowiązek noszenia maseczki przez wszystkich pracowników, częstej dezynfekcji dłoni

Sylwester według GIS. Maseczki, mycie rąk, weryfikacja paszportów covidowych

Noszenie maseczek, częste mycie rąk, weryfikacja paszportów covidowych, zachowanie 1,5-metrowej odległości pomiędzy uczestnikami imprez plenerowych, zakaz używania nadmuchowych suszarek do rąk - to niektóre z zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla organizatorów i uczestników sylwestrowych i noworocznych imprez.

Sprawdź:
31 grudnia restrykcje covidowe też obowiązują. Jakie obostrzenia na sylwestra?

Sylwester w dyskotece? W ten dzień będzie wyjątek od obostrzeń. "Z limitem do 100 osób"

Osoby, które będą miały bezpośredni kontakt z klientem, powinny mieć aktualny paszport covidowy (aktualny certyfikat szczepień, status ozdrowieńca nie starszy niż 180 dni).

GIS wskazuje też na obowiązek noszenia maseczki przez wszystkich pracowników, częstej dezynfekcji dłoni, udostępnienia środków do dezynfekcji w ogólnodostępnych miejscach, toaletach, przy wejściu, wyjściu, a także pojemników na zużyte maseczki, jednorazowe rękawiczki, inne odpady - preferowane są kosze bezdotykowe.

Kontrola paszportów lub wyniku testu

Organizator zabawy powinien zadbać o weryfikację osób zaszczepionych i niezaszczepionych przeciwko COVID-19 poprzez skontrolowanie kodów QR przy wejściu na imprezę sylwestrową. Powinien też wymagać od osoby niezaszczepionej przeciw COVID-19 przedstawienia wyniku testu na koronawirusa, który ma nie więcej, niż 48 godzin od wejścia na teren imprezy.

Jeśli to możliwe, wykonawcy i artyści powinni w trakcie występów zachować odległość co najmniej 1,5 metra pomiędzy sobą. Wszystkie narzędzia służące do charakteryzacji - jeśli nie są jednorazowe - powinny być zdezynfekowane przed użyciem.

Dezynfekcja, dystansowanie, wietrzenie pomieszczeń

Podczas wejścia i wyjścia z budynku publiczności, pracownicy ochrony i bileterzy mają być wyposażenie maseczki, środki do dezynfekcji rąk lub rękawiczki jednorazowe; ochrona powinna regularnie dezynfekować ręce. W kolejkach powinien być zachowany dystans co najmniej 1,5 m.

Obowiązkowa jest dezynfekcja dłoni przy wejściu do obiektu lub na teren imprezy. Preferowane są bilety elektroniczne.

Powinno się wietrzyć/wentylować pomieszczenia, a sprzątanie i dezynfekcja toalet powinna odbywać się minimum raz na godzinę. Używanie nadmuchowych suszarek do rąk jest zakazane.

Wind powinny używać tylko rodziny z małymi dziećmi, osoby z niepełnosprawnością, starsze, ciężarne. Posiłki serwowane dla obsługi i artystów mają być podawane z uwzględnieniem zasad reżimu restauracyjnego.

W trakcie imprez plenerowych obowiązuje zachowania co najmniej 1,5-metrowej odległości pomiędzy uczestnikami oraz zakrywania ust i nosa.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum