×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Jak uratować szpital w Tychach? Potrzeba matką wynalazku...

Autor: Ryszard Rotaub/Rynek Zdrowia09 lutego 2012 19:19

Wicemarszałek województwa śląskiego Mariusz Kleszczewski w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl omawia niekonwencjonalny pomysł zarządu województwa, który ma uchronić przed bankructwem zadłużony Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 1 w Tychach.

Jak uratować szpital w Tychach? Potrzeba matką wynalazku...
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Aby uniknąć prawnych pułapek, planuje się wydzierżawić większą część majątku lecznicy własnej spółce - zajęłaby się szpitalnictwem. Natomiast w pozostałej części, zachowując formalnie SP Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, prowadzona byłaby działalność w zakresie lecznictwa otwartego.

Rynek Zdrowia: - Czy w kontekście orzeczeń sądów administracyjnych, które stwierdzają, że samorząd nie może uchylić od wykonania ustawowego zadania, jakim jest ochrona zdrowia mieszkańców i nie wolno mu wydzierżawić szpitala spółce, pomysł na tyski szpital nie jest zwykłym obejściem prawa?

Wicemarszałek województwa śląskiego Mariusz Kleszczewski:- Cóż, potrzeba matką wynalazku. Przyznaję, że proponowany przez nas pomysł nie ma w kraju odpowiednika. Musieliśmy jednak znaleźć jakieś rozwiązanie, które byłoby zgodne z aktualnie obowiązującym prawem. Stanęliśmy pod ścianą: szpital z zablokowanymi kontami funkcjonować nie może. Dlatego musieliśmy znaleźć formułę, w ramach której zachowana byłaby misja szpitala - ma leczyć mieszkańców.

Uznaliśmy, że musi powstać nowy podmiot, który będzie świadczył usługi w zakresie lecznictwa zamkniętego, wykorzystując część majątku Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Tychach. Natomiast SP ZOZ będzie zajmował się lecznictwem otwartym.

- Czy pozostawienie szyldu Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Tychach jest potrzebne? Przecież orzeczenia sądów dotyczyły powiatów (np. pszczyńskiego i częstochowskiego), które miały po jednym szpitalu, a nie wielkiego województwa.

- My mamy natomiast prawie 50 jednostek. Moim zdaniem trudno byłoby nam postawić zarzut, że pozbywamy się obowiązków w zakresie ochrony zdrowia mieszkańców. Tym niemniej SP ZOZ nie zostanie likwidowany. Województwo śląskie nie pozbywa tego zadania i będzie jedynym właścicielem szpitala i spółki Megrez - Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej.

- SP ZOZ, w przeciwieństwie do nowej spółki, będzie jednak zadłużony, czyli problem pozostaje.

- Faktycznie, zadłużenie będzie. Ale tak jak zrobiliśmy program naprawczy w ubiegłym roku dla szpitala, tak też obecnie opracujemy program naprawczy dla tej jednostki. Mamy świadomość, że zadłużenie musi być spłacone. Nie jednorazowo, bo takich pieniędzy nie mamy, ale w konkretnej perspektywie czasowej spłacimy długi Szpitala Wojewódzkiego w Tychach.

- Spółka Megrez, która ma być kupiona przez samorząd województwa śląskiego za ponad pół miliona złotych, nie zajmowała się dotąd działalnością leczniczą. Jak pokieruje wydzierżawionym jej i przekształconym w spółkę szpitalem?

- Zatrudnimy fachowców, którzy pokierują działalnością leczniczą w NZOZ, który utworzy spółka Megres. Spółka zatrudni lekarzy, pielęgniarki i inny personel, bo będzie normalnym podmiotem świadczącym usługi medyczne.

- Wszystkich pracowników Szpitala Wojewódzkiego w Tychach chyba nie przejmie.

- Chcemy, żeby świadczenia medyczne realizowane przez nowy podmiot miały dokładnie taki sam zakres, jaki jest obecnie. Pracownicy będą więc potrzebni. Spółka zatrudni odpowiednią i konieczną liczbę personelu, niezbędną do prowadzenia działalności.

- Dziękuję za rozmowę.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze