Jak umówić się na wizytę domową? Czy lekarz i pielęgniarka mogą odmówić?

Autor: oprac. JKB • Źródło: RPP, Rynek Zdrowia15 października 2022 09:20

Jak umówić się w przychodni na wizytę domową i czy lekarz i pielęgniarka POZ mogą odmówić przyjazdu? Zasady w tym zakresie wyjaśnia Rzecznik Praw Pacjenta

Jak umówić się na wizytę domową? Czy lekarz i pielęgniarka mogą odmówić?
Teleporada może być zaproponowana przez przychodnię. Fot. AdobeStock
  • Czy lekarz i pielęgniarka POZ przyjadą na wizyty domowe? Tylko lekarz może stwierdzić, czy takie wizyty są potrzebne
  • Czy przychodnia może odmówić osobistej wizyty pacjenta u lekarza rodzinnego? Okazuje się, że takplacówka może zaproponować tego typu rozwiązanie
  • Jeśli jednak pacjent nie zgodzi się na taką formę porady przychodnia ma obowiązek przyjęcia go w gabinecie lekarskim – wyjaśnia RPP

Jak umówić się na wizytę domową w przychodni?

Czy lekarz i pielęgniarka POZ przyjadą na wizyty domowe? – pytanie w tej sprawie skierowano do Rzecznika Praw Pacjenta. Jednak sprawa ta nie jest tak prosta, jak może początkowo się wydawać.

Telefonicznie skontaktuj się z lekarzem, który oceni, czy wizyta domowa jest potrzebna. Jeśli lekarz stwierdzi taką potrzebę, wizyta domowa, się odbędzie. Jeśli w ocenie lekarza nie jest konieczna, lekarz zaproponuje inne rozwiązanie – wyjaśnia RPP.

Lekarz może zaproponować zamiast wizyty osobistej czy w przychodni - teleporadę

W dobie pandemii koronawirusa zainteresowaniem cieszyły się teleporady, dzięki którym pacjenci pozostawali w kontakcie ze swoim lekarzem rodzinnym i nie tylko. Jednak w obecnej sytuacji wizyty w przychodniach są możliwe, choć rozmowa telefoniczna bywa niekiedy lepszym rozwiązaniem, np. w przypadku prośby o receptę.

Przychodnia odmawia mi wizyty osobistej u mojego lekarza rodzinnego i nakłania do skorzystania z teleporady. Czy to zgodne z prawem? – to kolejne pytanie, na które zdecydował się odpowiedzieć Rzecznik.

Przychodnia świadcząca usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej może zaproponować pacjentowi teleporadę. Jeśli jednak pacjent nie zgodzi się na taką formę porady przychodnia ma obowiązek przyjęcia go w gabinecie lekarskim. Wyjątkiem jest, gdy porada ma dotyczyć wyłącznie wystawienia recepty niezbędnej do kontynuacji leczenia, zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne albo wydania zaświadczenia lekarskiego. W takich przypadkach pacjent nie może żądać wizyty osobistej – czytamy w odpowiedzi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum