Jak szpitale dezynfekują ścieki - wyniki kontroli GIS

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 24 października 2008 15:39

Większość szpitali zakaźnych lub posiadających oddziały zakaźne dezynfekuje swoje ścieki przed wprowadzeniem ich do kanalizacji miejskiej. W innych szpitalach utylizowanie ścieków to zupełna rzadkość - wynika z kontroli Głównego Inspektora Sanitarnego.

W kraju jest 130 szpitali zakaźnych lub posiadających oddziały zakaźne (bez szpitali klinicznych). Mają one obowiązek dezynfekcji ścieków przed wprowadzeniem ich do kanalizacji. Nie wszystkie jednak wykonują ten obowiązek – ustalił Główny Inspektor Sanitarny. 23 szpitale nie przestrzegają prawa i wypuszczają ścieki prosto do kanalizacji miejskiej.

Spośród 5 istniejących szpitali klinicznych zakaźnych, tylko jeden nie oczyszcza swoich ścieków - Akademicki Szpital Kliniczny we Wrocławiu.

Natomiast na 65 szpitali klinicznych nie posiadających oddziałów zakaźnych tylko 1 prowadzi dezynfekcję ścieków – Szpital Uniwersytecki w Bydgoszczy. Trochę lepiej, ale niewiele, przedstawia się sytuacja szpitali wojewódzkich bez oddziałów zakaźnych na 107 tylko 16 prowadzi oczyszczanie ścieków.

Dezynfekcja z uchybieniami

Nienajlepiej wypadła też kontrola Regionalnych Centrów Krwiodawstwa. Na 38 tylko w 10 we właściwy sposób dezynfekuje się ścieki.

W 33 szpitalach unieszkodliwiających ścieki inspektorzy i tak dopatrzyli się uchybień. Nieprawidłowości na które zwrócili uwagę, to:

- brak pomiaru poziomu wolnego chloru w ściekach odprowadzanych do kanalizacji
- brak kontroli skuteczności dezynfekcji
- dezyfekcja prowadzona tylko w godzinach pracy dezynfektora
- w dniu kontroli nie prowadzono dezynfekcji w związku z pracami konserwacyjnymi urządzeń dezynfekujących
- brak procedur opisujących sposób dezynfekcji ścieków
- brak procedur na wypadek awarii urządzeń

Inspektorzy kontorlujący szpitale wydadzą teraz zalecenia usunięcia nieprawidłowości.

- Inspektorzy podchodzą indywidualnie do każdej z placówek. Dlatego terminy dostosowania będą zapewne różne w zależności od sytuacji panującej w danym szpitalu. Czekamy na przesłanie danych przez powiatowych inspektorów. Inspekcja w trakcie rekontroli sprawdzi czy zostały wprowadzone w szpitalach zalecenia pokontrolne - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektrora Sanitarnego.

Powodem wspomnianych kontroli były m.in. publikacje prasowe alarmujące, że ścieki szpitalne mogą być zagrożeniem epidemiologicznym, szczególnie dla wielkich miast. Według obowiązującego prawa szpitale muszą utylizować swoje nieczystości. Ścieki z oddziałów niezakaźnych mogą od razu trafiać do kanalizacji miejskiej, natomiast ścieki z oddziałów zakaźnych muszą być poddane dezynfekcji, zanim zostaną do niej odprowadzone.

Są technologie, nie ma pieniędzy

Oczywiście najlepszym wyjściem byłaby budowa oczyszczalni przy szpitalach, ale niewiele placówek na to stać, a prawo nie wymaga stosowania takich rozwiązań. Istnieje jedynie obowiązek dezynfekcji.

- Jest wiele technologii pozwalających na skuteczna dezynfekcję, m.in. chemiczna czy promieniami UV. Inspekcja Sanitarna prowadzi nadzór zapobiegawczy w szpitalach, czyli sprawdza czy ścieki zakaźne są prawidłowo dezynfekowane. Badaniem bakteriologicznym ścieków zajmują się natomiast zakłady wodociągów i kanalizacji. To co trafia do rzek i gleby badane jest przez służby odpowiedzialne za ochronę środowiska – tłumaczył nam wcześniej Jan Bondar.

Jak podawaliśmy już wcześniej, z przestrzeganiem przepisów dotyczących dezynfekcji szpitalnych nieczystości jest kłopot. Oczywiście wszystko rozbija się o braki finansowe w ochronie zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum