Jak realizować recepty - z korespondencji samorządu aptekarskiego i MZ

Autor: OIA Katowice/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2013 15:48

Opolska Okręgowa Izba Aptekarska i Ministerstwo Zdrowia prowadziło korespondencję w sprawie recept lekarskich. Efektem wymiany informacji jest wyjaśnienie kilku kwestii w zakresie wystawiania i realizacji recept na leki refundowane.

Jak realizować recepty - z korespondencji samorządu aptekarskiego i MZ

Z podsumowania wykonanego przez Stanisława Piechulę, wiceprezesa Śląskiej Izby Aptekarskiej, wynika, że leki refundowane można wydawać w dowolnej kombinacji opakowań refundowanych, niezależnie od poziomu refundacji na poszczególne opakowania.

Ważne jest, by pacjent miał jak najlepszy dostęp do leku i mógł zrealizować receptę także w aptece, która nie dysponuje w danej chwili ściśle określonymi na recepcie opakowaniami leku. Warto jednak przy wzroście odpłatności dla pacjenta uzgodnić z nim taką zamianę.

Wypisanie leku nazwą międzynarodową upoważnia aptekę do wydania dowolnego odpowiednika, jednak najkorzystniejsze dla pacjenta jest wydanie tego o najmniejszej dopłacie i choć nie jest to obowiązkiem, to przy większej dopłacie warto to z pacjentem uzgodnić.

Datę na recepcie można wypisać dowolnym sposobem i dowolnymi cyframi, ale tak by była jednoznaczna. Za lek refundowany można wydać odpowiednik 100 proc., jednak pacjent powinien to zaakceptować.

Apteki mogą realizować jako 100 proc. recepty zagraniczne, które nie odpowiadają polskim wzorom recept na wszystkie leki, poza tymi, które muszą być wypisane w Polsce na receptach Rpw.

Więcej: http://www.katowice.oia.pl/

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum