Jak pochować zmarłych w dobie pandemii? Obowiązują obostrzenia sanitarne

Autor: Polsat News/Rynek Zdrowia • • 16 marca 2020 20:40

W związku ze stanem zagrożenia epidemicznego, który rząd ogłosił w piątek (13 marca) obowiązuje wiele ograniczeń. Dotyczą one również uroczystości religijnych, w tym pogrzebów. W pogrzebie może uczestniczyć jedynie najbliższa rodzina.

W pogrzebie może uczestniczyć jedynie najbliższa rodzina. Fot. archiwum

Wraz z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego wprowadzono zakaz spotkań w grupach powyżej 50 osób. Ograniczenia te dotyczy marszów, demonstracji ale i też uroczystości religijnych - zauważa Polsat News.

Z tego powodu, już teraz archidiecezja warszawska ogłosiła, że  ogranicza możliwość uczestnictwa wiernych we mszach św. w wypadku pogrzebu jedynie do najbliższej rodziny.

Z kolei Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie wyjaśniła, jakie środki ostrożności należy zachować na pogrzebie oraz podczas przygotowywania do pochówku ciała osoby zmarłej z powodu koronawiorusa. Magdalena Smolińska-Kornas, rzecznik lubelskiego sanepidu powołując się na przepisy obowiązującego prawa poinformowała, że niedozwolone jest dotykanie zwłok poza czynnościami związanymi z obmyciem, ubraniem i ich ułożeniem.

Dodała też, że do obmywania ciała zmarłego używa się płynu dezynfekcyjnego, a na dnie trumny umieszcza warstwę substancji płynochłonnej. Po umieszczeniu ciała w trumnie ta powinna być szczelnie zamknięta i obmyta z zewnątrz płynem dezynfekującym.

Odkażaniu preparatami o działaniu bakteriobójczym, wirusobójczym i grzybobójczym poddaje się także pomieszczenie, w którym osoba zmarła przebywała oraz wszystkie przedmioty, z którymi była styczność, jak też środek transportu.

Więcej: polsatnews.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum