Izrael: lekarze eksperymentowali na ofiarach Holocaustu

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 07 sierpnia 2009 13:50

Grupa lekarzy dokonywała eksperymentów na pacjentach, z których część to ofiary Holocaustu.

W dwóch izraelskich szpitalach geriatrycznych: Kaplan Hospital w Rehowot i Hartzfeld Hospital w Gederze przeprowadzano testy leku pobudzającego apetyt, podczas których głodzono pacjentów. Ściągano im mocz bezpośrednio z pęcherza, wielokrotne przedawkowywano leki i przeprowadzano ryzykowne zabiegi chirurgiczne. Ofiarą tych praktyk mogły paść setki osób od 67 do 102 lat. Lekarze wykorzystywali to, że wiele z nich cierpiało na starczą demencję lub zaburzenia psychiczne i nie zdawało sobie sprawy, że są wykorzystywane do eksperymentów.

W wielu przypadkach smarowano im kciuki tuszem i odbijano odcisk pod zgodą na eksperymenty, w których wyniku część pacjentów zmarła. Sprawa jest tym bardziej oburzająca, że część ofiar tych praktyk to ocalali z Holokaustu. Byli więźniowie obozów zagłady, w których niemieccy lekarze przeprowadzali podobne doświadczenia.

Eksperymenty przeprowadzała szóstka znanych lekarzy geriatrów. Policja zebrała już wystarczające materiały dowodowy, by postawić ich przed sądem i wydać zakaz wykonywania zawodu (pięciu z nich nadal leczy). Jeśli sąd uzna, że są winni, grozi im wieloletnie więzienie. Ciążą na nich m.in. zarzuty umyślnego spowodowania śmierci, znęcania się nad bezbronnymi pacjentami i utrudniania śledztwa.

W latach 2000-2004, gdy dokonywali swoich makabrycznych eksperymentów, lekarze niszczyli dokumentację. Kiedy któryś z pacjentów umierał, nie zgłaszali jego zgonu do ewidencji. Sprawa wyszła na światło dzienne w 2006 roku za sprawą dziennikarzy. Wyniki eksperymentów miały umożliwić lekarzom rozwój kariery. Eksperymenty medyczne na ludziach są bowiem znacznie bardziej wartościowe niż dokonywane na zwierzętach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum