Izby lekarskie przechowają dokumentację chorych

Autor: LJ, Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 20 listopada 2009 11:59

W sytuacji gdy prowadzący pacjenta lekarz zamknie prywatny gabinet lub umrze, dokumentacja medyczna chorego będzie przechowywana przez okręgową izbę lekarską.

Takie rozwiązanie przewiduje projekt rozporządzenia w sprawie dokumentacji medycznej, przedstawiony przez Ministerstwo Zdrowia.

Znajdą się w nim obowiązujące przepisy, które regulują kwestię dostępu do dokumentacji medycznej i sposobu jej prowadzenia. Jednocześnie, jak zapewnia resort, będą w nim również nowe rozwiązania, które mają doprecyzować warunki jej przechowywania.

Kwestią, która wymaga bowiem dokładanego wyjaśnienia, jest przechowywanie dokumentacji pacjentów, którzy leczą się u lekarza w prywatnym gabinecie. W przypadku jego śmierci lub zaprzestania prowadzenia działalności, nie wiadomo, kto powinien przejąć dokumentację medyczną, którą prowadził.

Jest to szczególnie dotkliwe dla pacjentów wymagających dalszego leczenia. Aby przyśpieszyć proces diagnozowania, wskazane jest, żeby chory przedstawił kolejnemu lekarzowi dokumentację, która potwierdzi dotychczasowy sposób jego leczenia. W sytuacji gdy prowadzący go lekarz zamknie prywatny gabinet lub umrze, chory nie może otrzymać swojej dokumentacji.

Pomysł podoba się Naczelnej Radzie Lekarskiej. – Nie jest to zjawisko nagminne, ale takie przypadki się zdarzają – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Tomasz Korkosz, rzecznik NRL.

Jednak zwraca uwagę, że resort nałożył na izby lekarskie pewien obowiązek, nie wskazał jednak w projekcie rozporządzenia, kto ma ponieść koszty jego realizacji: - Nie chcielibyśmy robić tego za nasze środki. Do rozwiązania pozostaje więc problem, kto ma za to zapłacić – dodaje w rozmowie z nami Tomasz Korkosz, wskazując na ministerstwo zdrowia czy NFZ jako potencjalnych finansujących przechowywanie dokumentacji medycznej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum