Izba Pielęgniarek i Położnych: karom finansowym mówimy nie

Autor: LJ/Rynek Zdrowia • • 26 października 2009 14:40

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o samorządzie pielęgniarek i położnych zawiera zapis o możliwości orzeczenia sankcji finansowej. Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych wnioskuje o wykreślenie tego przepisu.

We wcześniejszych rozwiązaniach prawnych, kar finansowych nie było. Do tej pory sąd pielęgniarek i położnych miał do dyspozycji upomnienie, naganę, a także okresowe lub całkowite zawieszenie pełnienia funkcji lub prawa do wykonywania zawodu. Projekt rządowy stwierdza, że kara finansowa może być zasądzona samoistnie lub dodatkowo, obok już istniejących sankcji.

– Izba postulowała do rządu o nowelizację ustawy, ale w naszym projekcie, który nie został wzięty pod uwagę, takiego rozwiązania nie było – mówi Elżbieta Garwacka-Czachor, wiceprezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. – Myślę, że ma to związek z tym, że takie same kary ustalono w projekcie ustawy o samorządzie lekarskim.

Obie ustawy są obecnie nowelizowane. Prawdopodobnie założono, że w przypadku stosowania kar finansowych, przepisy – jeśli chodzi o orzecznictwo – będą analogiczne, inna jednak będzie wysokość kary. W przypadku pielęgniarek i położnych, ustawodawca zakłada karę orzekaną na cel społeczny związany z ochroną zdrowia w wysokości od 1 tys. do 10 tys. zł.

Prezes Garwacka–Czachor podkreśla, że Izba będzie podtrzymywać sprzeciw wobec tego rozwiązania:

– Nasz głos nie został wzięty pod uwagę w czasie konferencji uzgodnieniowej. Ale mamy nadzieję, że artykuł 60 zostanie usunięty w trakcie dyskusji nad projektem w sejmowej Komisji Zdrowia.

W uzasadnieniu projektu Ministerstwo Zdrowia stwierdza, że uwagi odnośnie kar finansowych nie zostały uwzględnione, ponieważ „wydaje się zasadnym pozostawienie kary pieniężnej jako kary, która przy niektórych czynach zabronionych może być bardziej adekwatna od innych kar“.

Kary pieniężne, a nawet kary aresztu do 3 miesięcy zawierała ustawa o pielęgniarstwie z 1935 roku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum