Izba POLMED: dbamy o wysokie standardy w systemie ochrony zdrowia

Autor: Polmed, MAK/Rynek Zdrowia • • 14 marca 2018 15:01

W ramach III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 8-10 marca 2018 r.) odbyła się m.in. debata "Nowe regulacje antykorupcyjne w systemie ochrony zdrowia. Samoregulacja przemysłu medycznego oraz przepisy prawne zmieniające zasady współpracy lekarzy z przemysłem medycznym."

Izba POLMED: dbamy o wysokie standardy w systemie ochrony zdrowia
Podczas debaty "Nowe regulacje antykorupcyjne w systemie ochrony zdrowia"; FOT. PTWP

Była to jedna z kilku sesji zorganizowanych przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED - jednego z partnerów Kongresu.

Dyskusję poprowadził Witold Włodarczyk, dyrektor generalny OIGWM POLMED. Prelegentami byli: dr Dariusz Bąk, wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego, ekspert ds. etyki biznesu, ekspert projektu MedKompas; dr Karolina Libront, prawnik, członek Komisji ds. zamówień publicznych Izby POLMED oraz Oskar Luty, adwokat, ekspert prawny OIGWM POLMED.

Jak zapobiegać zjawiskom korupcyjnym
Prelegenci dyskutowali m.in. o tym, jak zapobiegać zjawiskom korupcyjnym i jednocześnie utrwalać prawidłowe wzorce zachowań etycznych wśród uczestników rynku, jak sprawdzają się regulacje antykorupcyjne w innych krajach oraz jakie zmiany zakłada projekt ustawy o jawności życia publicznego.

Współpraca lekarzy z przemysłem medycznym to szczególny rodzaj relacji. Jest ona niezbędna do rozwoju medycyny, jednak musi podlegać szczególnym zasadom i odbywać się w przejrzysty sposób. - Izba POLMED kompleksowo podchodzi do tego tematu z jednej strony wprowadzając samoregulację wśród firm z branży wyrobów medycznych (kodeks etyki), z drugiej strony prowadząc kampanię edukacyjną skierowaną do sektora ochrony zdrowia (projekt MedKompas) - rozpoczął dyskusję Witold Włodarczyk.

Nowy Kodeks Etycznych Praktyk Biznesowych, przyjęty przez Izbę POLMED, wszedł w życie 1 stycznia 2018 r. Został opracowany na podstawie Code of Ethical Business Practice, stworzonego przez MedTech Europe, europejską organizację reprezentującą branżę wyrobów medycznych. Wszystkie firmy członkowskie Izby POLMED są zobowiązane do przestrzegania jego zapisów.

- Nowy Kodeks Izby POLMED stanowi implementację międzynarodowych standardów na polskim rynku i wprowadza szereg nowych wymagań, które przyczynią się do zwiększenia transparentności współpracy przedstawicieli branży z uczestnikami systemu ochrony zdrowia - powiedział O. Luty.

- Do najważniejszych zmian należą zakaz sponsoringu bezpośredniego lekarzy, uregulowanie kwestii grantów darowizn upominków i współpracy z pracownikami służby zdrowia - wymienił mec. Luty.

Działania antykorupcyjne prowadzone są na całym świcie. Poszczególne kraje stosują w tym zakresie różne rozwiązania od miękkich regulacji do bardzo restrykcyjnych przepisów karnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum