Irlandia: raport o śmierci kobiety po odmowie aborcji

Autor: wiadomosci.gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2013 10:13

W Irlandii opublikowano raport dotyczący śmierci kobiety, której odmówiono aborcji. Autorzy raportu wytykają personelowi szpitala uniwersyteckiego w Galway, do którego trafiła pacjentka, m.in. nie przestrzeganie procedur medycznych w momencie zdiagnozowania u niej sepsy, która była przyczyną śmierci.

Irlandia: raport o śmierci kobiety po odmowie aborcji
Kolejny zarzut to niezapewnienie kobiecie pomocy podczas poronienia. Wytknięto także niewłaściwą ocenę stanu jej zdrowia, przez co nie można było odpowiednio zareagować, kiedy pacjentka poczuła się gorzej.

Savita Halappanavar w październiku 2012 r. została przyjęta do szpitala w zachodniej Irlandii. Skarżyła się na ostry ból pleców. Była wówczas w 17. tygodniu ciąży i zaczęła już ronić. Poprosiła lekarzy o aborcję, ale ci odmówili. - Jesteśmy w katolickim kraju, a płód nadal żyje. Tak długo, jak u płodu bije serce, nie możemy nic zrobić - miał powiedzieć lekarz.

Płód usunięto dopiero po tym, jak zatrzymało się jego serce. Kobieta zmarła kilka dni później z powodu sepsy. Po śmierci kobiety szpital wszczął dochodzenie, a w Irlandii wybuchła dyskusja na temat prawa kobiet do aborcji.

Teoretycznie przerwanie ciąży jest możliwe tylko w przypadku zagrożenia życia matki - zdecydował o tym w 1992 roku Sąd Najwyższy, ale w kraju nigdy nie przyjęto odpowiedniej ustawy. Wprowadzona w 1983 roku poprawka do irlandzkiej konstytucji mówi o niezbywalnym prawie do życia od momentu poczęcia. W praktyce szpitale boją się przeprowadzać aborcję w jakiejkolwiek sytuacji.

W 2010 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka potępił Irlandię za zmuszenie chorej na raka ciężarnej do wyjazdu za granicę w celu aborcji.

Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum