Irlandia: leczy się konopiami, nie może odwiedzić kraju

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 kwietnia 2011 19:39

Instytucje unijne nie są w stanie rozwiązać sprawy ciężko chorego Irlandczyka, który zażywa przepisane w Holandii leki paliatywne zawierające wyciąg z konopi indyjskich. Substancje te są zakazane w Irlandii, zatem pacjent nie może wjechać do kraju.

Irlandia: leczy się konopiami, nie może odwiedzić kraju
Powołując się na swobodę przepływu osób w UE, Irlandczyk złożył w 2008 roku zażalenie do Komisji Europejskiej na władze irlandzkie, które zapowiedziały, że zostanie aresztowany pod zarzutem posiadania zakazanych substancji, gdy tylko przekroczy granicę. Złożył także skargę do  Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. 

W poniedziałek (4 kwietnia) unijny Rzecznik Praw Obywatelskich Nikiforos Diamanduros poinformował, że instytucje unijne nie są w stanie rozwiązać tej sprawy. Dodał, że nie widzi przeciwwskazań, aby rząd Irlandii zezwolił choremu ze względów humanitarnych na odwiedzenie rodziny w czasie leczenia przepisanymi w Holandii lekami.

Rzecznik zaznaczył też, że Irlandia nie może być zmuszona przez Radę UE do przestrzegania postanowień układu Schengen znoszącego kontrole graniczne w UE, ponieważ go nie podpisała.

– Wydaje się zatem, że Irlandia ma prawo egzekwowania swojej ustawy antynarkotykowej z 1977 bez uwzględniania dorobku Schengen – napisał Diamanduros.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum