Irlandia: czy podtrzymywać czynności życiowe matki w nadziei na przeżycie dziecka?

Autor: gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 25 grudnia 2014 14:27

W Irlandii trwa prawniczy spór o to czy odłączyć od aparatury sztucznie podtrzymującej czynności życiowe kobietę w 17. tygodniu ciąży, która od trzech tygodni jest w stanie śmierci klinicznej.

Irlandia: czy podtrzymywać czynności życiowe matki w nadziei na przeżycie dziecka?

Jak podaje gazeta.pl, lekarze i rodzina chcą, żeby w końcu została odłączona od aparatury, nie dają wielkich szans na przeżycie dziecka mimo utrzymywania ciąży. Irlandia ma jednak restrykcyjne prawo aborcyjne. Prawnicy twierdzą, że nieważne są szanse, ważne, co mówi prawo.

Prawo do życia nienarodzonego dziecka jest ważniejsze od prawa do godnej śmierci i pochówku - to linia, którą przed irlandzkim sądem przyjął Conor Dignam reprezentujący w imieniu państwa płód kobiety klinicznie martwej od trzech tygodni.

Prawnik wygłosił właśnie mowę końcową w sprawie, w której państwo chce, aby 17-tygodniowy płód znajdował się w ciele martwej matki, aż dojdzie do "bezpiecznego wieku", pozwalającego na życie poza jej organizmem. Czyli jeszcze dwa miesiące.

Siedmiu lekarzy, ojciec kobiety i jej partner są jednak zgodni: sztuczne podtrzymywanie ciała kobiety przy życiu powinno zostać zakończone. Z jednej strony podkreślają jej stan (śmierć kliniczna), z drugiej - to, że nie ma żadnych uzasadnionych dowodów na to, że płód ma jakiekolwiek szanse na przetrwanie.

Opisali przy tym, jakim "horrorem" są takie problemy, jak np. utrzymywanie stabilnej temperatury ciała kobiety, które i tak jest w pogarszającym się stanie ze względu na zachodzące już procesy rozkładu organizmu i liczne infekcje.

Prawnik reprezentujący płód stwierdził z kolei, że konstytucyjny zakaz aborcji nie dopuszcza, żeby lekarze decydowali w oparciu o coś takiego jak "niskie prawdopodobieństwo". W tym wypadku - niskie prawdopodobieństwo przetrwania płodu. Dignam dodał, że prawo wymaga od państwa, aby broniło prawa do życia płodu, nawet jeśli szansa na jego przeżycie jest nikła.

O losach kobiety i jej nienarodzonego dziecka zdecyduje w piątek sąd. Pacjentka ma niecałe 30 lat i dwójkę małych dzieci. Doznała urazu mózgu, kiedy przewróciła się w szpitalnej łazience.

Więcej: www.gazeta.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum