Inne kraje przeciwne polskiej idei "apteka dla aptekarza"

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 07 lutego 2017 12:48

Pomysł polskiego rządu, który zmierza do tego, żeby właścicielami aptek w Polsce mogli być jedynie farmaceuci, nie podoba się USA, Izraelowi, Kanadzie i Litwie.

Inne kraje przeciwne polskiej idei "apteka dla aptekarza"
Do projektu "apteka dla aptekarza" odniosły się krytycznie ambasady czterech państw: USA, Izraela, Kanady i Litwy. Fot. PTWP

Zgodnie z projektem ustawy nowelizującej prawo farmaceutyczne aptekę miałby prowadzić wyłącznie farmaceuta, który będzie właścicielem maksymalnie czterech placówek, a jedna apteka będzie przypadać na 3 tys. osób.

Do takiej zasady odniosły się krytycznie ambasady czterech państw: USA, Izraela, Kanady i Litwy.

Jak wynika z datowanego na 11 stycznia pisma Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (ta organizacja właśnie zmieniła nazwę na Polską Agencję Inwestycji i Handlu) "w ocenie ambasad proponowane przepisy mogą wpłynąć negatywnie na strukturę i rozwój rynku aptecznego w Polsce, a także na warunki inwestowania" - pisze Gazeta Wyborcza.

W kolejnym fragmencie czytamy, że "proponowane zmiany budzą wątpliwości w kontekście ewentualnego naruszenia praw własności, konstytucyjnej wolności prowadzenia działalności gospodarczej, a także zasady równej ochrony prawa".

"Zmiany mogą doprowadzić do wycofania się zagranicznych inwestorów z sektora farmaceutycznego. Wizerunek Polski jako wiarygodnego partnera biznesowego może zostać nadszarpnięty, co znacząco utrudni proces pozyskiwania dla Polski nowych inwestorów".

Znamienne, że napisali to urzędnicy z instytucji, której zadaniem jest zachęcanie do inwestowania w Polsce.

Więcej: wyborcza.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum